Za mrtvé divočáky bylo na Zlínsku vyplaceno 13,4 milionu korun

Za odstřelení či nalezení uhynulého divočáka dostali loni lovci ve Zlínském kraji 13,4 milionu korun. Takzvané zástřelné a nálezné vyplácí krajská veterinární správa v souvislosti s vypuknutím nákazy afrického moru prasat. Od prvního potvrzeného případu loni v červnu do konce prosince zpracovali její ekonomové víc než 5000 žádostí o proplacení ulovené a nalezené černé zvěře. Uvedl to ředitel krajské veterinární správy František Mahdalík.

V polovině loňského července stát nařídil intenzivní lov divokých prasat na celém území Česka, v ohnisku nákazy povolili veterináři jejich odlov v září. Výše zástřelného se od té doby postupně zvyšuje. Nyní činí v zamořené oblasti, která tvoří zhruba 40 procent okresu Zlín, 8000 korun za kus. U divočáků pod 50 kilogramů je to 4000 korun. Odměna za nalezení uhynulého kusu je v této oblasti 5000 korun. "Jsou to částky, které jsou velmi solidní a měly by myslivce maximálně motivovat," uvedl Mahdalík. V zóně intenzivního odlovu, do které spadá velká část Moravy, dostávají lovci zástřelné 2000 korun a nálezné 3000 korun. Současně platí také kompenzace pro uživatele honiteb za likvidaci prasat v asanačním podniku, a to ve výši 1000 korun za sele, 2000 korun za prase ve druhém roce života a 3200 korun za dospělý kus.

Díky přijatým veterinárním opatřením nebylo podle Mahdalíka zásadněji dotčeno obchodování s prasaty a vepřovým masem v dalších okresech Zlínského kraje, tedy na Kroměřížsku, Uherskohradišťsku a Vsetínsku. Od 1. února s nimi mohou bez výraznějšího omezení obchodovat také chovatelé z okresu Zlín. Zejména kvůli africkému moru prasat se veterináři loni ve Zlínském kraji postarali o 127 kontrol v chovech prasat domácích. Více než polovina z nich připadla na okres Zlín. Odhalili při nich sedm závad, za které uložili chovatelům ve správním řízení pokuty.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down