Za mrtvého divočáka nabídne Karlovarský kraj asi tisíc korun

Karlovarský kraj zvažuje zavedení až tisícikorunové odměny za každého mrtvého divočáka. Divoká prasata se v regionu přemnožila, stále častěji se dostávají do obcí a okrajových částí měst a způsobují značné škody. Odměnu 1000 Kč za zastřeleného divočáka navrhují krajští radní, ještě o tom bude jednat zastupitelstvo. Informoval o tom náměstek hejtmana Miloslav Čermák.

V rozpočtu je podle něj na tento odstřel divočáků celkem 150 000 korun. Černá zvěř se v kraji přemnožila. Starostové se setkávají s výtkami občanů, že se s tím nic nedělá. Dotační program budou moci využít obce nebo města, uvedl Čermák.

Samotný lov na nehonebních pozemcích v zastavěných částech obcí je ale velmi rizikový kvůli bezpečnosti obyvatel při střelbě. Lov také vyžaduje povolení orgánu státní správy myslivosti a pro uživatele honitby nepředstavuje zatím žádný ekonomický přínos.

Podle podkladů krajského úřadu je v kraji každoročně uloveno pouze asi 35 prasat na nehonebních pozemcích. A ani myslivci nejsou příliš ochotni střílet v blízkosti domů.

Prasata přitom trápí řadu měst. Problémy s nimi už několik let zažívá Sokolov nebo třeba Loket, kde se prasata procházejí i po sídlišti. Dostávají se na Starou Ovčárnu, do areálu Bohemie i do městských parků. Jak řekl starosta Sokolova Jan Picka, o odměně za zastřelení divočáků už také uvažovali, ale kraj je předběhl. Pomoci by to mohlo, musí ale přesvědčit myslivce, aby byli ochotni je začít střílet.

Město chce zatím vyzkoušet i pachové ohradníky, které se používají podél silnic, aby přes ně divoká zvířata neběhala. Pachové ohradníky používá druhým rokem i kraj. Dává na ně myslivcům 100 000 korun ročně.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down