Za nedoplnění seznamu chráněných území hrozí sankce a zastavení dotací

Do konce ledna musí stát doplnit národní seznam chráněných území, která jsou s ptačími oblastmi součástí evropské soustavy Natura 2000. Pokud by se tak nestalo, hrozily by Česku sankce a možná i zastavení evropských dotací. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) chtělo seznam rozšířit o padesát nových lokalit, kde se vyskytují chránění živočichové a rostliny. Na sedmi z nich Evropská komise trvá dlouhodobě, jsou ale u nich kvůli různým veřejným zájmům spory s obcemi a dalšími resorty. Seznam bude v pondělí projednávat vláda.

Ministerstvo životního prostředí stále vypořádává rozpory a zatím není jasné, zda se všech sedm požadovaných lokalit do seznamu dostane. Sedm lokalit požadoval Brusel už několikrát, ale předchozí vlády je nikdy neschválily. Jde o Labské údolí v Ústeckém kraji, Slavíkovy ostrovy a Labišťata u Přelouče nad Labem, Ždánický les a Meandry Jihlavy v Jihomoravském kraji, Dobřany v Plzeňském kraji a Vidnavu v Jeseníkách.

Evropská komise už zahájila s Českem „pilotní řízení“, které předchází řízení pro porušení evropského práva. Český seznam vznikl v roce 2005 a doplňoval se dvakrát, naposledy ho Brusel přehodnocoval před čtyřmi lety.

Například Pardubický kraj uplatnil zásadní připomínku k předloženému návrhu Louky u Přelouče (Slavíkovy ostrovy a Labišťata). Lokalita je totiž v přímém střetu s plavebním stupněm Přelouč II. Další připomínku mělo hejtmanství k lokalitě Kladruby. Požadovalo zmenšení lokality od břehové hrany Labe. Také lokality Ždánický les a Meandry Jihlavy narazily na odpor dotčených obcí a velkých místních hospodářů. Dobřany na jižním Plzeňsku, na jejichž území leží Šlovický vrch, jedna z nově navrhovaných lokalit Natury 2000, proti původnímu návrhu námitky měly také.

Národní seznamy má každý evropský stát. Seznam ČR nyní čítá 1075 lokalit o celkové rozloze 7856 kilometrů čtverečních, což je zhruba deset procent území ČR. Po doplnění se rozšíří o 170 kilometrů čtverečních, bude ale stále v porovnání s jinými evropskými státy menší.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *