07.07.2008 | 10:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Za nižší růst biopaliv

Česká republika považuje podle ministra zemědělství Petra Gandaloviče cíl přimíchávat 5,7 procenta biosložky do pohonných hmot v roce 2010 za tvrdý, protože tohoto podílu není možné dosáhnout standartním způsobem. „Pokud bychom toho chtěli dosáhnout, museli bychom ještě zavést vysokoprocentní biopaliva,“ řekl Gandalovič na nedávném Obilnářském fóru ve Větrném Jeníkově.

Připomněl, že taková biopaliva vyžadují změnu ve spotřební dani. Podle něj však vláda v této atmosféře, kdy jsu biopaliva obviňována z negativního vlivu na ceny potravin i ovzduší, nehodlá přistoupit ke změně sazby spotřební daně. „Proto program zavádění biopaliv o vyšší procentické hodnotě odsuneme na dobu, kdy budou známé dopady používání biopaliv do cen potravin, než se opět ověří vliv biopaliv na klima a celá problematika se projedná,“ prohlásil Gandalovič s tím, že ČR bude také usilovat o odsunutí data 2020, kdy by
mělo být do pohonných hmot přimícháváno deset procent biosložky. Podle něj je však ponechán v platnosti zákon o ochraně ovzduší, v němž je zakotven postupný nárůst přimíchávání biosložky. „Nicméně další nárůst považujeme v této chvíli za předčasný,“ uvedl.
Evropská unie se loni na jaře dohodla, že by EU měla navýšit do roku 2020 podíl biopaliv na deset procent z plánovaných 5,75 procenta, kterých mělo být dosaženo v roce 2010. Evropská komise a členské státy vytvořily pracovní skupinu, která by měla vypracovat návrhy pro „udržitelnost“ těchto paliv.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down