17.07.2007 | 10:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Za potraviny v biokvalitě si spotřebitelé připlatí

Rozhodne-li se spotřebitel nakupovat místo běžných potravin pouze biopotraviny, bude si muset výrazně připlatit. Rodinný nákup který zahrnuje 40 položek v biokvalitě totiž vyjde v průměru zhruba o 80 procent dráž. Vyplývá to z průzkumu PRO-BIO Ligy ochrany spotřebitelů potravin a přátel ekologického zemědělství.

Bioprodukty jsou podle výsledků dražší od jednotek až po stovky procent, některé lze ale naopak pořídit levněji než běžné potraviny. Rozdíly jsou i mezi jednotlivými prodejci.
Nejmenší rozdíl mezi konvenčními a bioprodukty nabízel diskontní PLUS, kde za biovýrobky utratíte zhruba o polovinu více než za ve stejném místě zakoupené konvenční potraviny. Největší rozdíly cen vykazoval Kaufland, kde rozdíl mezi konvenčními potravinami a biopotravinami činil 104 procent.
Podle odborníků jsou biopotraviny dražší kvůli náročnějšímu způsobu produkce a zpracování s velkým podílem ruční práce. Roli hraje i to, že na tuzemském trhu je velká část nabídky z dovozu, za zahraniční ceny, navíc se započtením dopravních nákladů. U nás se zatím produkují většinou jen menší šarže, což zase zvyšuje náklady na balení a distribuci. S přibývajícím počtem prodejců a rostoucím objemem odbytu by se ale ceny biopotravin měly postupně snižovat, předpokládá Tom Václavík z agentury Green marketing.
Ačkoli biopotraviny nabízí stále více řetězců, celý kontrolní nákup 40 položek, zahrnující cereálie, pečivo, mléčné výrobky, zeleninu, ovoce, nápoje, maso a pochutiny, lze zatím podle průzkumu PRO-BIO Ligy pořídit pouze ve specializovaných prodejnách. Z řetězců nabízel podle průzkumu nejširší sortiment biopotravin Interspar. Ten uvádí zhruba 230 položek v biokvalitě a ze sledovaných 40 výrobků tam bylo možno nakoupit 28. Následovala Hypernova, která deklaruje kolem 160 biopotravin a pořídit tam šlo 21 položek ze sledovaných 40. Další v pořadí Billa prezentuje nabídku 110 položek biopotravin a ze 40 žádaných druhů bylo na pultech 17.
S nejširší nabídkou českých biopotravin se zákazníci setkají ve specializovaných prodejnách biopotravin, kde zboží domácí provenience tvoří od 30 do 50 procent veškerého biosortimentu. Ze 40 sledovaných položek tam bylo možno nakoupit 25 biopotravin českého původu, uvádí se v závěrech průzkumu. Z řetězců se v poměru českých výrobků umístil nejlépe řetězec Hypernova, kde 12 položek z testovacího nákupu bylo českých. Výrobky v biokvalitě jsou u nás stále populárnější a loni za ně Češi podle odhadů utratili zhruba tři čtvrtě miliardy korun. Podle odborníků trh dál výrazně poroste.
Průzkum se uskutečnil od 19. do 25. dubna 2007 a srovnávací nákup byl proveden v supermarketech a hypermarketech, které v době testu deklarovaly nabídku biopotravin. Jednotlivé obchody celkem osmi řetězců byly zvoleny náhodným výběrem.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down