30.11.2015 | 12:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Za prodej hnojiva ohrožujícího zdraví má být pětimilionová pokuta

Za prodej hnojiva, které ohrožuje úrodnost půdy, zdraví lidí a zvířat nebo životní prostředí, bude možné uložit trest až pět milionů korun. Novelu zákona o hnojivech, jež sankci zavádí, projedná ve středu vláda. Norma, která navíc upravuje registraci hnojiv či leteckou aplikaci kapalných hnojiv, by mohla začít platit od konce příštího srpna, píše se v důvodové zprávě.

Ministerstvo zemědělství, které normu předložilo, se snaží přesněji definovat prohřešky, za které se uloží sankce. V současnosti se tyto situace řešily zrušením registrace hnojiva, ale výrobci si ho následně nechali znovu zaregistrovat. "Pro některé subjekty je finančně výhodné projít i několikrát procesem registrace, kde správní poplatky za žádost se pohybují v řádech tisíců korun, když zisk za jejich závadné výrobky (např. při kompostování kalů) se pohybuje v řádu statisíců," uvádí zpráva. Po zpřesnění zákona by mohli nově dostat zmíněnou až pětimilionovou pokutu.

Hnojiva, která jsou registrovaná v rámci Evropské unie, se budou muset předběžně registrovat před uvedením na český trh i v systémech ČR. V současnosti se podle zprávy často stává, že inspektoři Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) naleznou hnojivo, které EU uznala, až v obchodech. A považují jej za neregistrované hnojivo. Navíc má na svém obalu nedostatečně označené složení, takže jej stát nutí k přetisknutí obalu.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down