Za prodej závadného hnojiva by šlo uložit pokutu do pěti milionů korun

Za prodej hnojiva, které ohrožuje úrodnost půdy, zdraví a životní prostředí, bude možné uložit pokutu až pět milionů korun. Novelu zákona o hnojivech, která tuto sankci zavádí, schválila včera vláda. Informovalo o tom ministerstvo zemědělství, které materiál na jednání vlády předložilo. Norma, která navíc upravuje registraci hnojiv či leteckou aplikaci kapalných hnojiv, by mohla začít platit od září příštího roku.

Ministerstvo zemědělství se snažilo přesněji definovat prohřešky, za které se uloží sankce. V současnosti se tyto situace řešily zrušením registrace hnojiva, ale výrobci si ho poté nechali znovu zaregistrovat.

Hnojiva, která jsou registrovaná v rámci Evropské unie, se budou muset před uvedením na český trh předběžně registrovat i v systémech ČR. V současnosti se podle zprávy totiž často stává, že inspektoři Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) naleznou hnojivo, které EU uznala, až v obchodech. A považují jej za neregistrované hnojivo. Navíc má na svém obalu nedostatečně označené složení, takže stát nutí výrobce k přetisknutí obalu.

Evropská unie po České republice také žádá, aby se nepřekrývaly kategorie pomocných látek s definicí přípravků na ochranu rostlin. Pokud by tuto změnu ČR nepřevedla do své legislativy, mohla by se dočkat žaloby před Evropským soudním dvorem. Firmy, které mají registrované pomocné látky v přípravcích na ochranu rostlin, by je pak případně nemohly prodávat. V současnosti je těchto společností sedm.

Pokud uvedená novela projde hlasováním zákonodárců, budou si firmy muset nechat povolit své výrobky a přelepit je novým správným značením, což bude stát podle ministerského odhadu okolo půl milionu korun na jeden typ výrobku.

Podle zprávy se také často přimíchávaly přípravky na ochranu rostlin do hnojiva, které se pak letecky aplikovalo. Přitom při letecké aplikaci musí povolovat tyto přípravky dozorové orgány. Po schválení normy budou muset zemědělští podnikatelé informovat stát 14 dní před leteckým hnojením.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *