Za prodej závadných hnojiv bude hrozit pokuta až pět milionů korun

Za prodej hnojiva, které ohrožuje úrodnost půdy, zdraví lidí a zvířat nebo životní prostředí, bude možné uložit trest až pět milionů korun. Dosud se tyto situace řešily pouze zrušením registrace hnojiva. Změnu plánuje ministerstvo zemědělství v novele zákona o hnojivech, kterou poslalo do meziresortního připomínkového řízení. Norma, která navíc upravuje registraci hnojiv či leteckou aplikaci kapalných hnojiv, by mohla začít platit od příštího srpna, píše se v důvodové zprávě.

Ministerstvo se snaží přesněji definovat prohřešky, za které se uloží sankce. V současnosti se tyto situace řešily zrušením registrace hnojiva, ale výrobci si ho následně nechali znovu zaregistrovat. Pro některé subjekty je finančně výhodné projít i několikrát procesem registrace, kde správní poplatky za žádost se pohybují v řádech tisíců korun, když zisk za jejich závadné výrobky (např. při kompostování kalů) se pohybuje v řádu statisíců, uvádí se ve zprávě. Po zpřesnění zákona by mohli nově dostat zmíněnou až pětimilionovou pokutu.
Hnojiva, která jsou registrovaná v rámci Evropské unie, se budou muset předběžně registrovat před uvedením na český trh i v systémech ČR. V současnosti se podle zprávy často stává, že inspektoři Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) naleznou hnojivo, které EU uznala, až v obchodech. A považují jej za neregistrované hnojivo. Navíc má na svém obalu nedostatečně označené složení, takže jej stát nutí k přetisknutí obalu.
Evropská unie po České republice chce, aby se nepřekrývaly kategorie pomocných látek s definicí přípravků na ochranu rostlin. Pokud by tuto změnu ČR nepřevedla do své legislativy, mohla by se dočkat žaloby před Evropským soudním dvorem. Firmy, které mají registrované pomocné látky v přípravcích na ochranu rostlin, by je pak případně nemohly prodávat. V současnosti je těchto společností sedm. Pokud by nemohly tyto firmy uvádět výrobky do oběhu s ohledem na právní úpravu hnojiv, odhaduje se celkový propad tržeb ve výši 120 až 150 mil. Kč, uvádí ministerstvo v materiálu. Pokud novelu schválí vláda a projde hlasováním zákonodárců, budou si muset firmy nechat své výrobky nechat povolit a přelepit novým správným značením, což bude stát podle ministerského odhadu okolo 0,5 milionu korun na výrobek.

Podle zprávy se také často přimíchávaly přípravky na ochranu rostlin do hnojiva, které se pak letecky aplikovalo. Přitom při letecké aplikaci musí povolovat tyto přípravky dozorové orgány. Zemědělci poté říkali, že nic do hnojiva nepřimíchali. Po schválení normy se budou moci kapalná hnojiva letecky aplikovat pouze, pokud je schválí stát.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down