27.09.2023 | 02:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Za škody způsobené vlky stát loni vyplatil zhruba 9,7 milionu Kč

Stát minulý rok vyplatil na kompenzacích za škody způsobenými vlky zhruba 9,7 milionu Kč (400 000 eur). Počet útoků na hospodářská zvířata vzrostl z asi 300 v roce 2018 na téměř 700 kusů dobytka v loňském roce, nejčastěji šlo o ovce. Na dnešní konferenci Federace mysliveckých organizací Evropské unie (FACE) to řekl Miloš Ježek z Fakulty lesnické a dřevařské České zemědělské univerzity (ČZU).

bankovky - české koruny

Vlčí teritoria

Podle něho za loňský rok bylo v ČR podle oficiálních údajů 24 teritorií vlka, což odpovídá asi 150 jedincům. Uvedl, že letos se již objevují případy smeček, které se pohybují ve vnitrozemí a které se již také rozmnožily. "Čelíme otázce, jakým způsobem se k hospodaření s vlkem postavit," dodal.

Poukázal na to, že podle platné legislativy patří vlk mezi druhy, které mají být myslivecky obhospodařované, ale za současných podmínek je myslivci lovit nemohou. Uvedl, že vlky nejčastěji usmrcují srážky s automobily, ale dochází i k nelegálnímu lovu. Doplnil, že hospodaření s vlčí populací má na starost ministerstvo životního prostředí, které poskytuje například dotace na různé způsoby ochrany stád pro zemědělce.

Přemnožená zvěř a škody

Srnec v lesním v porostu

Ježek dále uvedl, že v současné době vlci uloví zhruba 12 kusů zvěře na 1000 hektarů, zatímco myslivci ročně uloví kolem 50 kusů na stejně velkém území. Za celý rok se tak odstřelí v celé ČR kolem 400 000 kusů spárkaté zvěře. Podle něho je však zároveň nyní velký tlak na to, aby se střílelo více zvěře, která je přemnožená. Podle Ježka se také diskutuje o tom, zda by se měl vlk ze seznamu zvěře v zákoně odstranit.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down