01.02.2001 | 08:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Za uvedení půdy do klidu až 7000 Kč/hektar

Vláda včera schválila nařízení, které stanovuje podmínky pro poskytování podpor na uvedení půdy do klidu, tedy na pěstování plodin k jinému než potravinářskému použití nebo ke zlepšení struktury ornice zeleným hnojivem.

Ministr zemědělství Jan Fencl na tiskové konferenci po zasedání vlády řekl, že finanční podpora bude činit 5500 korun na hektar takové půdy. V případě, že na ní ale bude zemědělec pěstovat pouze přadný len, může získat podporu až 7000 Kč/ha.
Zemědělci budou moci získat i finanční kompenzační podporu 200 až 600 korun na každý hektar ostatní orné půdy. Na tuto kompenzaci však bude mít nárok pouze zemědělec, který uvedl část orné půdy do klidu.
Kabinet také stanovil zásady pro prodej řepky olejné, jež se bude na této půdě pěstovat. Nároky na státní rozpočet budou představovat 2,23 miliardy korun. Ministerstvo zemědělství počítá s tím, že do klidu bude uvedeno pět až deset procent orné půdy.
MZe přistoupilo k systému podpory zejména kvůli tomu, že dosavadní úprava podpory půdy se stala údajně neudržitelnou. Schválený systém podpor je podle dřívějšího vyjádření ministra zemědělství Jana Fencla "zřejmě nejradikálnějším krokem směrem k EU". Možnosti státního rozpočtu však podle důvodové zprávy nedovolují ČR uvést do klidu deset procent orné půdy, což je povinný podíl v Evropské unii.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down