16.11.2004 | 09:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Za vánočního kapra dají letos spotřebitelé zhruba stejně jako loni

Cena vánočního kapra bude letos přibližně stejná jako loni. Kilogram ryby první třídy bude stát kolem 68 korun a výběrové ryby potom zhruba o pětikorunu více. Na jihu Čech bude kapr v průměru asi o deset korun levnější než ve zbytku republiky. V závěru minulého týdne to řekl ředitel společnosti Fishmarket Rudolf Provázek.

"Jižní Čechy budou tradičně nejlevnější region, protože odsud naprostá většina kaprů pochází," vysvětlil Provázek rozdíl v cenách. Podle něj by se ceny neměly příliš lišit od těch loňských, i když vzrostly náklady. Jeden kilogram třeboňského kapra se tak již nyní na jihu Čech prodává za 58 korun a u výběrové ryby o desetikorunu dráž. Kaprů by měl být na trhu dostatek i přesto, že po vstupu do Evropské unie mnozí předpokládali, že se ryby budou více vyvážet. Podle Provázka se sice zvýšil počet malých odběratelů v příhraničí, ale ryby jsou natolik specifická surovina, že se větší vývoz do zahraničí zatím nerozjel.
Trochu horší to bude s velikostí kaprů. Letošní začátek léta byl totiž velmi chladný, a ryby tak ztratily asi 20 procent váhy. Teplejší září ztrátu sice částečně dohnalo, ale ne zcela. Proto bude zřejmě na trhu méně větších ryb. Podobné zkušenosti mají i v rybářství Lnáře, které hospodaří na rybnících v okolí Blatné na Strakonicku. Firma pomalu dohání výsledky, které měla před povodněmi, jež ji připravily o tři velké rybníky. Přesto letos nebude zdražovat. Podle jejího ředitele Petra Vávry bude kilogram lnářského kapra stát zhruba 65 korun.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down