15.02.2023 | 03:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Začal platit zákaz lovu na mokřadech olověnými broky

Myslivci ode dneška nesmějí při lovu na mokřadech používat olověné broky. Vyplývá to z nařízení EU. V tiskové zprávě to uvedla Česká společnost ornitologická (ČSO), která se mimo jiné věnuje ochraně ptáků. Uvedla, že na otravu jedovatým olovem v Evropě každoročně uhyne podle odhadů milion ptáků, což je sedm procent všech zimujících ptáků. Otráví se poté, co broky snědí při sběru potravy.

Podle ornitologické společnosti se již podařilo zdokumentovat vliv otravy u 40 druhů vodních ptáků a 24 suchozemských druhů. Ředitel ČSO Zdeněk Vermouzek uvedl, že myslivci každoročně vystřílí do mokřadů až pět tisíc tun olověných broků. "Velká část z nich ale mine cíl a dopadne do krajiny. Hrabaví ptáci, jako koroptve nebo bažanti, je mohou spolykat místo kamínků, které potřebují ke správnému trávení, vodní ptáci je většinou spolknou při sběru potravy ze dna," doplnil. Uvedl také, že zhruba tři miliony ptáků mají kvůli otravě zdravotní problémy.

Podle ČSO k zákazu používání olověných broků v EU vedla nedostatečná regulace na úrovni členských států a odpor mysliveckých organizací. Vermouzek poznamenal, že zákaz používání olověných broků k lovu pernaté zvěře obsahuje myslivecký zákon z roku 2001, platnost tohoto ustanovení ale byla původně odložena o deset let.

To podle něj vedlo k tomu, že se prosadila změna, která omezila používání broků jen na mokřadech a v praxi zákaz vůbec nefungoval. Uvedl, že nařízení EU jasně definovalo mokřady a omezení platí i například na rybnících, přehradách nebo u řek. Platí také ve stometrovém ochranném pásmu kolem nich a nařízení i přímo zakazuje myslivcům olověné broky mít v těchto místech u sebe.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

  1. Tenhle zákon je holej nesmysl. Olovo se v přírodě přeci nerozkládá kule ze starých střelnic a po starých bitvách dodnes zůstávají v půdě nerozložené a obalí se patinou.
    Ptáci nemají důvod sezobávat broky jsou hladké. Potřebují hranaté a ostré kamínky. Schválně jsem prohlížel volata u pernaté jsou zde jen kamínky a písek.
    Navíc olověných nábojů se v dnešní době použije v přírodě minimum. V 60. a 70 letech se lovil zhruba milion zajíců a bažantů, lovila se koroptev, sluka, tetřívek, divoký králík řada druhů škodně pernaté i srstnaté. Ve 30. letech se navíc ještě lovilo zhruba 2 miliony koroptví. To samé v 19. století kdy se lovilo o mnoho víc druhů zvířat. Takže v minulosti se vystřílelo mnohem víc broků než dřív a žádné hromadné úhyny zvířat nebyli. Olovo se užívá k lovu už víc než 500 let. Je to jen další plán ekologů jak uškodit lovu a myslivosti, rybářům, atd. ČSO založila ve 20. letech i část myslivců, která měla zájem ochranu ptactva. Bohužel dnes je tam samej nenormální ekolog a ochránce zvířat.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down