Začal výkup moštových jablek

Trh s moštovými jablky v České republice se po loňském zhroucení opět oživil. Začal také výkup jablek od drobných pěstitelů, který loni prakticky neexistoval. Výkupní ceny moštových jablek proti loňsku vzrostly. Uvedl to předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík. Za loňským kolapsem trhu stála hospodářská krize, která výrazně srazila zájem o ovoce na zpracování.

Nynější poptávku po moštových jablkách podle Ludvíka povzbuzuje očekávaná slabá úroda jablek v Polsku, které je největším producentem jablek na zpracování v Evropě. Zájem o jablka zvyšují i nižší zásoby šťávy z minulých let.
Nynější výkupní ceny moštových jablek od velkých pěstitelů se pohybují kolem dvou korun za kilogram. Loni byly pod jednou korunou, což ani nepokrylo náklady na sběr, manipulaci a nakládku jablek. V drobném výkupu po vesnicích se ceny pohybují kolem jedné koruny. Podle Ludvíka není vyloučeno to, že ceny ještě porostou.
V minulých letech se v Česku každoročně na moštové zpracování sesbíralo a vytřídilo kolem 100 tisíc tun jablek. Z nich asi dvě třetiny končí v zahraničí, zejména v lisovnách v Německu a Rakousku a částečně i v Polsku.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *