02.11.2020 | 09:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Začala dvouměsíční lovecká sezona zajíců

Dva měsíce, listopad a prosinec, mají lovci v Česku možnost lovit zajíce. Za poslední myslivecký rok jich ulovili 43 579, meziročně o polovinu více, uvedl Český statistický úřad. Počty lovených zajíců dlouhodobě klesají, loňský rok je podle údajů statistiků výjimkou. Myslivecký rok končí vždy posledním březnem.

Počty lovených zajíců dlouhodobě klesají, loňský rok je podle údajů statistiků výjimkou. Přes 40 tisíc zajíců myslivci ulovili kromě loňska naposledy v roce 2012, kdy jich bylo zastřeleno 55 794. V minulosti se lovilo zajíců daleko více. "Například v roce 1973 odlov na území dnešní ČR činil 1, 214 milionu kusů," uvedl za Českomoravskou mysliveckou jednotu Vlastimil Waic.

Výše odlovu je pak podle něj ukazatelem početnosti populace. "Stejně jako u ostatní drobné zvěře populace zajíců postupně klesala spolu s intenzifikací zemědělství, scelováním lánů, rušením mezí a remízků, druhy v současnosti pěstovaných plodin," vysvětlil Waic. Zajícům tak podle něj schází úkryty, které ke svému životu potřebují. "Současná výměra jednodruhových lánů je tak velká, že zajíc v nich není schopen dojít tak daleko, aby vyhledal potravu. Podobný vliv má i pokles biodiverzity, kdy zajícům i na loukách ubývá rostlinných druhů, které jim slouží jako potrava. Významný vliv má také intenzita pohybu lidí v krajině," dodal s odkazem na sběr plodů, turistiku, jízdu na motocyklech a čtyřkolkách, ale i na venčení psů.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down