Začala platit novela zákona o významné tržní síle, dopadne na více firem

Zákon o významné tržní síle, který má chránit dodavatele velkých obchodních řetězců před nekalými praktikami, se bude vztahovat i na menší firmy než dosud. Způsobí to novela zákona, která vstoupila v účinnost od 1. ledna. Změna, která vychází z evropské směrnice, ruší dosavadní definici významné tržní síly a nahrazuje ji vymezením podle obratu odběratelů i dodavatelů. Projednávání provázely spory o to, zda více ochrání dodavatele, i obavy představitelů obchodů.

Sněmovna vládní novelu upravila a některá ustanovení zpřísnila, protože někteří opoziční poslanci vyjadřovali obavu, že dodavatele, tedy tuzemské zemědělce a potravináře, neochrání. Dosud bylo významnou tržní silou takové postavení, v jehož důsledku si odběratel může vynutit bez spravedlivého důvodu výhodu vůči dodavatelům v souvislosti s nákupem potravin nebo přijímáním a poskytováním služeb s nákupem nebo prodejem potravin souvisejících. Nově se bude podle vládního návrhu významná tržní síla posuzovat podle obratu obou stran kontraktu. Významnou tržní sílu má mít nově už odběratel s obratem nad dva miliony eur (asi 50 milionů korun) vůči dodavateli s obratem pod touto hranicí.

Podle poslaneckého pozměňovacího návrhu poslanců Karla Smetany a Josefa Kotta bude mít významnou tržní sílu i takový odběratel, jehož roční obrat v tuzemsku přesáhne pět miliard korun. Významnou tržní sílu bude mít i odběratel s obratem do pěti miliard, pokud je ovládanou osobou a pokud jeho obrat společně s obratem ovládající osoby přesáhne pět miliard. Významnou tržní sílu bude mít i nákupní aliance, pokud společný obrat jejích členů v tuzemsku překročí pět miliard.

Zákon také rozšíří seznam nekalých praktik, jejichž užití je zakázáno.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down