25.05.2000 | 03:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Začala sklizeň raných brambor

V okolí Lysé nad Labem a na Znojemsku byly již dnes sklizeny první rané brambory. Uvedl to předseda Ústředního bramborářského svazu ČR František Novák. Letošní sklizeň brambor tak začíná současně v Čechách i na Moravě.

Bramboráři, kteří intenzivně zavlažovali i v nedávném období sucha, by měli sklízet podle Nováka kvalitní hlízy. Nedávná vedra přispěla k rychlému růstu raných brambor a lze tedy předpokládat, že červnová tuzemská potřeba této komodity bude moci být od počátku plně pokryta z domácí produkce, dodal Novák.
V minulém roce byly rané brambory sklizeny z výměry téměř 18 tisíc hektarů a jejich průměrný hektarový výnos činil 16,62 tuny. Letos bramborářský svaz počítá na základě výsledků vlastního výběrového šetření zvýšení osázených ploch zhruba o pět procent. Aleš Schneiberg z Bramka Semice, jednoho z prvních pěstitelů brambor, který začal se sklizní, odhaduje první letošní výnosy okolo 15 až 16 tun z hektaru. Prodejní cena se podle Schneiberga bude pohybovat okolo 11 korun za kilogram.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down