Začaly se vyplácet sazby na top-up

Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) včera vyplatil prvních 59 žádostí o národní doplňkovou platbu top-up v celkové výši 190 milionů korun. Rozhodnutí na top-up jsou žadatelům s rozhodnutím na SAPS se vydávají od začátku prosince. Jejich počet přesáhne 17,5 tisíce a celkově dosáhnou maximálně 7,3 miliardy korun. Tři čtvrtiny plateb SAPS mají zemědělci na účtech. Vrcholí i výplaty vyrovnávacího příspěvku za hospodaření v méně příznivých oblastech. Informoval o tom Vilém Frček z tiskového oddělení.

Letošní sazby top–up:
Chmel: 6302,80 Kč/ha
Len na vlákno: 4321,10 Kč/ha
Některé plodiny na orné půdě: 2240,40 Kč/ha
Přežvýkavci – 2 581,60 Kč/VDJ
Počet vydaných rozhodnutí na jednotnou platbu na plochu – SAPS, která SZIF rozesílá již od 6. listopadu, dosáhl podle Frčka dvaceti tisíc, což představuje téměř 95 % z celkového počtu 21 180. Vyplaceno bude až 8,8 miliardy korun, přičemž již nyní odešlo na účty zemědělců přes 6,6 miliardy korun.
Letošní sazba SAPS: 2517,80 Kč/ha
Výplaty vyrovnávacího příspěvku za hospodaření v méně příznivých oblastech LFA nyní vrcholí. Od konce října bylo již 7,9 tisíců farmářů vyplaceno celkem přes 2,7 miliardy korun. Žádostí bylo přijato téměř 9,3 tisíce, což představuje zhruba 2,9 miliardy korun a rozhodnutí, která předcházejí samotným výplatám, je nyní vydáno již 94 procent.
Cílem SZIF je zemědělcům vyplatit co možná nejvíce finančních prostředků ještě do konce roku, uvedl Frček.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *