18.12.2006 | 01:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zachovat čtvrtinu kvóty

Ministryně zemědělství Milena Vicenová chce, aby v případě odchodu společnosti Eastern Sugar z České republiky zůstala čtvrtina její kvóty na výrobu cukru v tuzemsku.

Tento zájem oznámila ministryně v listopadu dopisem Evropské komisi společně se svým maďarským a slovenským resortním protějškem. Jak informovala mluvčí MZe Táňa Králová, odpověď však zatím nepřišla. Při obhajobě požadavku v Bruselu má podle ní Vicenová podporu vlády, kterou minulý týden informovala o krocích svého úřadu v souvislosti s připravovaným odchodem Eastern Sugar.
Generální ředitel Eastern Sugar ČR Štěpán Hodač nicméně řekl, že legislativa hovoří jasně a podle jeho soudu z ní žádná možnost, aby čtvrtina kvóty zůstala v České republice, nevyplývá. Naopak příslušné předpisy uvádějí, že stát nemůže podnikat kroky, které by měly bránit procesu restrukturalizace, dodal. Společnost zamýšlí uzavřít pět závodů ve střední Evropě včetně tří u nás, v nichž drží kvótu na výrobu zhruba 102 tisíc tun cukru. Domácí produkce cukru by tak klesla více než o pětinu a naše země by se stala dovozcem této komodity.
Vicenová se minulé podělí sešla s představiteli nevládních agrárních organizací a profesního svazu aby se seznámila s názorem zemědělců na případnou žalobu státu vůči Eastern Sugar, protože také ministerstvo soudí, že rozhodnutí firmy je proti duchu unijní reformy. "Po zvážení všech argumentů, včetně ekonomických a právních, se účastníci pondělní schůzky vyslovili proti podání žaloby, s výjimkou Agrární komory ČR, která však na věc nemá jednotný názor," uvedla Králová.
Podle prezidenta AK Jana Veleby komora nejdříve hodlá zadat věc k rozboru právní kanceláři. Zástupci komory ale již dříve uvedli, že Eastern Sugar podle nich nesplňuje podmínky EU pro uzavření cukrovarů.
Ministerstvo zemědělství také dostalo od vlády úkol zpracovat zprávu o příčinách a vinících současné situace, kdy Česká republika zřejmě nenávratně ztratí možnost vyrábět cukr v objemu pokrývajícím domácí spotřebu. Zprávu hodlá Vicenová předat rovněž poslancům, především členům sněmovního zemědělského výboru. MZe má současně zadání vypracovat analýzu možného dalšího vývoje v tuzemském řepařství a cukrovarnictví a důsledků, které by mělo plošné krácení kvót, pokud unijní reforma trhu s cukrem nesplní očekávání.
Reforma platí v Evropské unii od července. Počítá s tím, že zaručené ceny cukru v unii klesnou od sezony 2006/07 během čtyř let o 36 procent a cukrové řepy o dvě pětiny. Snížit se má podstatně celková produkce cukru v unii. Dosavadní vývoj v tomto směru ale zatím zaostává za očekáváním.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down