13.08.2001 | 07:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Záchranná síť má trhliny

Stát je sice finančně připraven vykoupit milion tun potravinářské pšenice, obilí ale nemá kam uložit. Skladovatelé totiž odmítají nadále zajišťovat tuto službu za úhrady, které jsou pro ně nevýhodné a bojkotují opakovanou snahu Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) smluvně si zajistit skladování.

Posun v této věci nenastal ani po čtvrteční schůzce představenstva Českomoravského sdružení organizací ZZN s prvním náměstkem ministra zemědělství Antonínem Kalinou a ředitelem SZIF Janem Höckem. „Vlastně se nic nevyřešilo, znovu se sejdeme 20. srpna, tedy tři dny před zasedáním prezidia intervenčního fondu, které by se celé záležitosti mělo věnovat,“ uvedl tajemník sdružení ZZN Miloš Stach. Tvrdí, že za nynějších podmínek skladovatelé nebudou chtít se SZIF uzavírat smlouvy. Pěstitelé, kteří nemají pšenici kde uchovat, tedy nemají jinou možnost, než sklizeň prodat přímo od kombajnu.
Podle předsedy Svazu zemědělských družstev a společností Miroslava Jirovského intervenční fond nenaplňuje úlohu, která mu byla svěřena zákonem. „Celý systém intervenčního nákupu selhává. Prvotní chyba byla už v tom, že příslušné vládní nařízení vyšlo pozdě,“ uvedl. Toho, že stát nevytváří slibovanou záchrannou síť, zneužívají podle Jirovského ostatní obchodníci.
„S možností prodat pšenici státu ani nikdo moc nepočítal,“ říká předseda Asociace soukromého zemědělství ČR Stanislav Němec a podivuje se nad nehybností obilního trhu v době žní. Pro argumenty skladovatelů nemá pochopení, protože poplatky se mu nezdají tak nízké.
Intervenční fond nabízí skladovacím subjektům 68 korun za naskladnění jedné tuny, stejnou částku za vyskladnění a za měsíční skladování hodlá platit 22 korun za tunu pšenice. Výkupy ale požadují za manipulační poplatky o tři koruny více a za skladování 29 korun. Tyto kalkulace vycházejí podle Stacha z nákladů předaných od 45 organizací. Požadavek na úpravu těchto cen, který se skladovatelé snaží prosadit už od začátku června, fond smetl se stolu. „Musíme jednat a hledat cestu,“ konstatoval minulý týden Jan Höck. Na náš dotaz uvedl, že SZIF má zatím zajištěné skladovací kapacity na pouhých 30 až 40 tisíc tun pšenice.
„V dostatečném předstihu jsme upozorňovali, že tu bude dost obilí a vše se neuplatní na trhu. A že stát by se tím měl zabývat,“ připomněl Stach. Jak dodal předseda sdružení ZZN Miroslav Zobal, „zatím se jednalo o nás bez nás. Uvědomujeme si, že řešit v této době skladování intervenční pšenice je časově napjaté, ale my jsme se o to snažili včas“.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down