20.10.2008 | 12:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Začíná Evropský týden lesů

Zvýšit povědomí veřejnosti o důležitosti lesů a důležitosti trvale udržitelného rozvoje v nich je hlavním cílem Evropského týdne lesů, který dnes začal v celé Evropě. Kampaň bude probíhat do 24. října. Informovalo o tom ministerstvo zemědělství.

Kampaň vyhlásili ministři států EU odpovědní za sektor lesnictví u příležitosti ministerské konference o ochraně lesů v Evropě, která se uskutečnila loni v listopadu ve Varšavě. Bude probíhat zejména formou tematických diskuzí, tiskových konferencí či výstav. Podle ministra zemědělství Petra Gandaloviče je snahou ministerstva zejména podporovat rozvoj mimoprodukčních funkcí českých lesů. Ministr vyzval také k většímu využívání dřeva jako ekologického stavebního materiálu.
V České republice bylo v roce 2007 kolem 2,7 milionu hektarů lesů, proti předchozímu roku jich přibylo zhruba 2000 hektarů. Roční těžba dřeva, která loni činila 18,5 milionu kubických metrů, je totiž dlouhodobě nižší než přírůstek dřeva. Nejvíce těženou dřevinou je dlouhodobě smrk, následován borovicí, mezi listnatými stromy převládá buk.
Rozloha evropských lesů se za posledních 15 let zvýšila zhruba o 13 milionů hektarů, což odpovídá rozloze Řecka nebo milionu fotbalových hřišť, uvedlo ministerstvo zemědělství. Ačkoliv v Evropě lesů přibývá, na Zemi je tomu naopak. Podle údajů Evropské komise jich ročně mizí kolem 13 milionů hektarů. Odlesňování je pak odpovědné za téměř 20 procent globálních emisí skleníkových plynů. Podle Evropské komise má na odlesňování vliv zejména nelegální těžba, proti níž hodlá komise bojovat.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down