13.11.2006 | 02:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Začíná týden kvality

Dnes večer bude v Paláci Žofín slavnostně uděleno nejvýznamnější ocenění za management kvality - Národní cena ČR za jakost. Slavnostního předání se zúčastní ministr průmyslu a obchodu ČR Ing. Martin Říman, předseda Senátu Parlamentu ČR MUDr. Přemysl Sobotka, ministr životního prostředí ČR Ing. Petr Jan Kalaš a další významné osobnosti.

Rada České republiky pro jakost jako nejvyšší orgán Národní politiky podpory jakosti ve spolupráci se Sdružením pro Cenu České republiky za jakost dnes oznámila udělení nejvyššího ocenění za management kvality – Národní ceny České republiky za jakost.
Národní cena ČR za jakost je nejvyšším oceněním, které mohou organizace získat v oblasti managementu kvality. Hodnocení organizací je prováděno podle jednotných kritérií Evropské nadace pro management kvality (EFQM) užívaných v téměř ve všech evropských zemích. Obdobná prestižní ocenění jsou udělována v 80 zemích světa za podpory nebo přímé garance vlád těchto zemí. Ocenění předávají vítězným organizacím předsedové vlád, hlavy monarchií nebo prezidenti. Vítězové Národních cen za jakost mohou dále usilovat o Evropskou cenu za jakost.
„Hodnocení v Programu Národní ceny za jakost je nejkomplexnějším pohledem na organizaci, jaký se ve světě používá. Proto se společnosti, které v tomto hodnocení uspějí, těší v celém světě takové úctě,“ říká JUDr. Ing. Robert Szurman, náměstek ministra průmyslu a obchodu a předseda Rady ČR pro jakost. „A mne osobně velmi těší, že se u nás do Národní ceny zapojují nejen komerční společnosti, ale i organizace veřejné správy, školy a další instituce. Svědčí to o jejich snaze přinést občanům naší země lepší služby v těchto důležitých oblastech“.
Na slavnostním večeru v Paláci Žofín převezmou Národní cenu ČR za jakost:
za podnikatelský sektor společnost
IFE-CR, a.s.
a za veřejný sektor, hodnocení podle modelu CAF
ČR - Česká obchodní inspekce
Ocenění zlepšení výkonnosti organizace v Programu Národní ceny České republiky za jakost získají DIAMO, s.p., Fakulta strojní, Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava, Krajský úřad Kraje Vysočina a Městský úřad Hranice.
Ocenění za zapojení organizace do Programu Národní ceny ČR za jakost získají Městská část Praha 10 – Úřad městské části Praha 10 a Městský úřad Jablunkov.
Národní cena ČR za jakost je od letošního ročníku udělována ve dvou sektorech - podnikatelském a veřejném. Zatímco v podnikatelském sektoru je hodnocení založeno výhradně na modelu excelence EFQM, ve veřejném sektoru mohou organizace využít i model CAF, což je varianta modelu excelence EFQM upravená na základě požadavků Evropské komise pro organizace veřejné správy.
Model excelence EFQM hodnotí organizaci podle devíti hlavních kritérií. Prvních pět vytváří předpoklady pro to, aby firma byla úspěšná, ve zbylých čtyřech se firma hodnotí z hlediska výsledků nebo cílů, jichž dosáhla. Výsledky jsou hodnoceny především s ohledem na zákazníka, jemuž model přikládá nejvyšší váhu. Hodnotí se však i spokojenost zaměstnanců a vztah firmy k okolí, kde působí. Jde tedy o komplexní analýzu. Model umožní odhalit slabá místa podniku a ještě lépe využít silné stránky. Stává se tak silným nástrojem pro management společnosti při zvyšování její výkonnosti a zlepšování výsledků.
„Národní cena ČR za jakost není pro firmy jen soutěží. To by bylo skutečně málo. Je především silným nástrojem řízení, který perfektně funguje. Dokládají to výsledky dlouhodobých zkoumání v zahraničí, které prokázaly, že firmy aplikující model EFQM mají v průměru dvojnásobně lepší výsledky oproti srovnatelným firmám, které model nepoužívají,“ dodává Doc. Ing. Zdeněk Vorlíček, CSc. výkonný místopředseda Rady ČR pro jakost.
Na slavnostním večeru v Paláci Žofín budou udělena i další ocenění v oblasti kvality - Cena Anežky Žaludové, Manažer kvality roku, Cena MPO a ocenění v Programu Česká kvalita. Další ocenění kvalitním výrobkům a službám budou udělena o dva dny později v Národním domě na Vinohradech na Večeru s Českou kvalitou.
Oba slavnostní večery jsou součástí celonárodního programu Listopad - Měsíc kvality v ČR a Evropského týdne kvality. Z více něž 30 konferencí, seminářů, workshopů a školení je třeba vyzdvihnout zejména mezinárodní konferenci s mottem "Nejlepší zkušenosti pro lepší kvalitu života", které se zúčastní i tak významní hosté, jako Bertrand Jouslin de Noray, generální sekretář Evropské organizace pro kvalitu, nebo David Somekh, prezident Evropské společnosti pro kvalitu ve zdravotnictví. Jejich účast právě v České republice dosvědčuje celoevropský význam pořádaných akcí.
„Všechny pořádané aktivity, jak v Měsíci kvality, tak i v průběhu celého roku v rámci Národní politiky podpory jakosti mají jeden společný cíl: Přinést občanům naší země lepší výrobky a služby, pružnější a efektivnější veřejnou správu, kvalitnější zdravotnictví, školství či policii. A u firem podpořit konkurenceschopnost na zahraničních trzích prostřednictvím zlepšování kvality produkce i manažerského řízení,“ dodává doc. Vorlíček.
Více informací na www.npj.cz

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down