Začínající zemědělci letos mohou využít dotace 337 milionů

Pro začínající zemědělce má letos ministerstvo zemědělství přichystáno v dotačním programu 337 milionů korun. Přihlásit se mohou ti, kterým je méně než 41 let a nehospodaří déle než dva roky. Podle viceprezidenta Agrární komory ČR Bohumila Belady jde o úspěšný program, který každoročně pomůže se začátkem zemědělského podnikání několika desítkám farmářů. Belada to řekl včera na brněnském veletrhu Techagro.

„Máme sice nálepku těch, kteří podporují velké podniky, ale toto je jedním z příkladů, který pomáhá těm menším,“ řekl Belada. Dalšími podmínkami jsou totiž velikostní omezení. Žadatel musí spadat do kategorie mikropodniků či středních podniků, nesmí mít tedy více než 50 zaměstnanců. Nově však také musí mít minimální výměru pozemků či minimální množství hospodářských zvířat. Velikost závisí na pěstovaných plodinách či chovaných zvířatech. „Jsme rádi, že se toto pravidlo zavedlo, protože v minulosti to mohli někteří zneužívat a dosáhli na dotaci třeba s jediným hektarem pole,“ řekl Belada.

Maximální výše podpory je 45 tisíc eur (1,2 milionu Kč). Část dostane zemědělec hned a část dostává postupně. „Obvykle je více zájemců než peněz, takže zvýhodněni jsou ti, kteří investují do živočišné výroby či do citlivých rostlinných komodit a také ti, kteří investují další peníze. Zájemce se také zavazuje, že bude dále hospodařit. Většina těch, kteří dotaci v minulých letech použili, hospodaří dodnes,“ uvedl Belada.

Nejtěžší úkol je na začátku zemědělského podnikání dostat se k půdě. „Lze si ji koupit, ale cena je vysoká a asi nikdo dnes nemá peníze na to, aby si koupil 100 hektarů. Samozřejmě existují finanční skupiny, které berou půdu jako investici. Proto lze říct, že mezi novými zemědělci jsou jak nadšenci, zpravidla potomci sedláků, tak i finanční skupiny. Také je samozřejmě možné si půdu pronajmout,“ řekl Belada.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *