05.01.2001 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Začne jíst Evropa zase hovězí ?

Paniku kolem takzvané nemoci šílených krav (BSE) se v novém roce Evropská unie (EU) pokusí rozptýlit novými předpisy, které začnou platit 1. ledna a jež by měly pomoci vrátit hovězí maso na jídelníček evropských domácností.

Ulevit by se mělo i evropským zemědělcům, od nichž bude hovězí dobytek starší 30 měsíců bez negativního testu na BSE vykupován v rámci systému "výkup pro likvidaci", který ze 70 procent uhradí unie, zbytek pokryjí národní rozpočty. Kromě Finska, Švédska a Rakouska, kde zatím žádný případ BSE nebyl zaznamenán, se od 1. ledna nebude smět v žádné členské zemi EU prodávat maso z hovězího dobytka staršího 30 měsíců, který nebude mít negativní osvědčení z testu na nemoc šílených krav.Výjimka pro Finy, Švédy a Rakušany se týká pouze domácího trhu,veškeré hovězí určené na vývoz z dobytka staršího 30 měsíců bude muset být testováno. Povinné testování se od ledna týká také takto starého hovězího dobytka z ohrožených stád, tedy z těch, kde je důvodné podezření na BSE nebo v nichž se nějaký případ této nemoci vyskytl. Dobytek s pozitivním testem musí být zlikvidován. Od července 2001 se EU chystá zavést povinnost testovat veškerý hovězí dobytek starší 30 měsíců. Prvních šest měsíců roku 2001 bude v unii platit zákaz krmení hospodářských zvířat masokostními moučkami. Ty jsou všeobecně považovány za zdroj šíření nákazy této smrtelné choroby, jež se u člověka projevuje jako varianta Creutzfeldt-Jakobovy nemoci(CJD). Podle nedávného vyjádření vedoucího Evropského ústavu pro výzkum potravin a výživy Uda Pollmera však epidemii BSE nezpůsobilo zkrmování masokostní moučky, ale něco jiného, možná růstové hormony, které dobytek dostává v injekcích. Od 1. března 2001 se pro výrobu krmiv pro dobytek budou moci z živočišných produktů používat pouze ty, jež jsou vhodné i pro lidskou spotřebu.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down