Začnou platit nové předpisy

Od 1. ledna 2015 vstoupí v platnost dlouho připravovaná novela zákona o potravinách. V návaznosti na další evropské předpisy je to nejzásadnější úprava potravinářské legislativy od vstupu České republiky do Evropské unie. Spotřebitelé díky tomu dostanou přehlednější a srozumitelnější informace o potravinách, které nakupují. Informoval o tom ředitel odboru komunikace ministerstva zemědělství Hynek Jordán.

„Novela zákona o potravinách zlepší jejich bezpečnost, ale také zefektivní dozor nad trhem. Konkrétně u nebalených potravin budou mít obchodníci povinnost umístit u prodejního pultu údaje o alergenech a v těsné blízkosti potraviny také informaci o jejím výrobci. V současnosti tyto informace zákazníci nedostávají a jsou tak odkázáni na to, co je prodejce ochotný jim sdělit. To se od Nového roku změní,“ řekl ministr zemědělství Marian Jurečka. Spotřebitel, pokud se zeptá, musí dostat od prodejce jasnou odpověď na složení nebalených salámů, uzenin, sýrů a salátů. Inspektoři budou moci udělit vyšší pokuty za špatně označené nebo nekvalitní potraviny. Hranice maximální sankce za tento prohřešek se zvedne z tří milionů korun na deset milionů. Za potraviny, které jsou zdraví nebezpečné, mohou už teď udělit dozorové orgány pokutu až 50 milionů korun.

Od 1. dubna 2015 budou výrobci v celé EU povinně psát zemi původu u vepřového, drůbežího, skopového a kozího masa. Zatím to platilo jen u hovězího masa, ovoce, zeleniny a olivového oleje.  Široká veřejnost již zaznamenala, že od 13. prosince letošního roku platí evropské nařízení, které mimo jiné určuje povinnou minimální velikost písma na obalech a stanovuje přísnější pravidla pro informování spotřebitelů o přítomnosti alergenů v potravinách a jejich výživové hodnotě. Informace o složení, datu trvanlivosti, návodu k použití a podmínkách skladování musejí být napsány písmem, které není menší než 1,2 mm. Restaurace musí písemnou formou zveřejňovat seznamy alergenů v nabízených jídlech.  „Cílem nové legislativy je usnadnit zákazníkům rozhodování při nákupu potravin. Evropské nařízení určuje, že údaje o trvanlivosti výrobku, o jeho složení nebo podmínkách skladování musí být na obalu potraviny uvedeny větším písmem. Byly tedy vyslyšeny mnoho let trvající výtky nakupujících, kteří drobné písmo na obalech často nemohli vůbec přečíst,“ sdělil Jurečka.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down