22.06.2007 | 08:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Začnou přijímat první žádosti

První kolo příjmu žádostí o dotace z Programu rozvoje venkova ČR pro období 2007 – 2013 začne v pondělí 9. července v 7.30 hodin na sedmi regionálních odborech Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF). Informovalo o tom ministerstvo zemědělství.
Zájemci se mohou ucházet o podporu na modernizaci zemědělských podniků, na činnost mladých zemědělců nebo třeba na investice do obnovitelných zdrojů energie. Předpokládaný objem podpor pro první kolo je kolem dvou miliard korun.

Příjem žádostí pro opatření zahájení činnosti mladých zemědělců potrvá do 20. července do 13 hodin. V ostatních případech budou mít žadatelé lhůtu ještě o sedm dní delší. Další termín pro předkládání projektů by měl podle ministrova dřívějšího prohlášení následovat s tříměsíčním odstupem.
Pro první kolo příjmu žádostí schválil ministr zemědělství Petr Gandalovič odchylný postup od ustanovení bodu pět obecné části pravidel „Žádost o dotaci“ a příslušných ustanovení specifické části pravidel, zejména pak seznamu povinných příloh. Odchylný postup spočívá v možnosti předložit platné, ale ne účinné stavební povolení. Žadatel musí předložit platné a účinné stavební povolení ve lhůtě 42 dnů od zaregistrování žádosti.
Ministr zdůraznil, že v porovnání s operačním programem zemědělství se podařilo výrazně administrativně zjednodušit podávání žádostí. Počet povinných příloh, které musí zájemce o podporu připojit k žádosti, se podle něj snížil o více než polovinu. „Zemědělcům i dalším žadatelům to nepochybně usnadní přístup k novému programu,“ konstatoval. „Ti, kteří se svou žádostí neuspějí, nebudou muset na rozdíl od dosavadního operačního programu zbytečně předkládat řadu dokumentů,“ doplnil.
Výrazně jednodušší je už samotný formulář žádosti o dotace a také projekt. „Žadatel bude schopen si připravit projekt a vyplnit žádost sám, bez pomoci poradenských firem,“ míní Gandalovič. Zjednodušila se i osnova projektu. Zatímco u operačního programu byla v pravidlech popsána na čtyřech stranách a projekt zaujímal kolem 30 stran, u Programu rozvoje venkova je osnova na dvou stranách a rozsah projektu na zhruba deseti stranách.
Některé přílohy budou dodávat až předkladatelé úspěšných projektů při podpisu dohody se SZIF o poskytnutí dotace. Týká se to například výpisu z obchodního rejstříku, dokladu o vedení bankovního účtu, potvrzení finančního úřadu o vypořádání splatných závazků vůči těmto úřadům. Navíc žadatelé nebudou muset hlásit každou změnu v projektu a sankce za porušení pravidel budou záviset na závažnosti porušení. Jediným trestem nebude vyřazení žádosti, jak tomu bylo za každé porušení u operačního programu.
Vstřícným krokem směrem k žadateli je podle ministra i příprava softwarového nástroje, který umožní předvyplnit žádost na webu SZIF a zkontroluje formální správnost a úplnost žádosti.
„Od příštího roku chystáme další zjednodušení. Postupně chceme upustit od papírových příloh, které připojují žadatelé, a místo nich si výpisy a další dokumenty zajišťovat přímo od správců jednotlivých rejstříků,“ dodal ministr Gandalovič.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down