28.05.2007 | 02:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Žádosti již se sankcemi

Úterý 15.května byl poslední termín, do kterého mohli zemědělci žádat o stěžejní dotace pro letošní rok bez sankcí. Pokud se s odesláním formulářů, ve kterých se mohli najednou hlásit o několik typů plateb, zpozdili, musí počítat se snížením celkové platby o jedno procento za každý zameškaný pracovní den. Pro náš týdeník to uvedl tiskový mluvčí Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) Vilém Frček s tím, že zemědělské agentury budou tyto žádosti přijímat ještě 25 kalendářních dní po stanoveném termínu.

Na zaslání dat fondu mají čas do 13.června. „Teprve pak bude možno počty žádostí vyhodnotit,“ dodal Frček.
Hlavní podporou, o kterou měli farmáři žádat, je platba na plochu, dále příspěvek na hospodaření v méně příznivých a znevýhodněných oblastech a platbu v rámci Natura 2000. V tzv. kombinované žádosti je možné se ucházet i o oddělenou platbu za cukr a o podporu na pěstování energetických plodin. Do 15. května bylo třeba žádat i o podporu na tzv. agroenvironmentální opatření.
Ministr zemědělství Petr Gandalovič připomněl, že pro resort zemědělství by v letech 2007 až 2013 mělo být také k dispozici dost peněz z fondů Evropské unie. Proto by bylo vhodné, aby jich zemědělci co nejvíce využili. Mnohé z nich však od podání žádostí o dotace z evropských fondů odrazuje složitá administrativa. Uvedl, že už v tomto plánovacím období by se farmáři mohli dočkat jednodušší agendy. „Uvědomuji si, že je tady dosud spousta byrokratických překážek, které zemědělce od podání žádostí odrazují. Jakmile Brusel schválí pravidla související s rozvojem venkova, zpracujeme na národní úrovni příslušný prováděcí dokument. A právě ten bude nástrojem ke zjednodušení cesty k penězům. Dal jsem takové zadání, aby byla pravidla co nejjednodušší,“ prohlásil Gandalovič.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down