23.11.2022 | 08:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zahrada není jen k pěstování zeleniny! Čeští architekti propojují exteriér s interiérem

Zahrada byla odjakživa považována za místo určené zejména k pěstování vlastních plodin a rekreaci. V posledních letech však dostávají zahrady zcela nový kabát, což mají na svědomí i tuzemští architekti. Ti se stále více snaží propojovat interiér s exteriérem, aby docílili většího spojení s přírodou.

Důraz na exteriér je kladen hlavně u novostaveb, ale postupem času přibývá čím dál tím více zájemců o rekonstrukci již existujících zahrad.

I obyčejná zahrada si zaslouží moderní pojetí 

V posledních letech si novostavby prošly velkými změnami, a to nejen z hlediska interiéru. Stále více se architekti a developeři zaměřují na exteriér, který může také působit moderně a luxusně. V souvislosti s tím se snaží tyto dvě zdánlivě neslučitelné části domu propojit tak, že působí celistvě a přirozeně.

Dokonalé provázanosti interiéru a exteriéru dosahují především otevřeným prostorem, který obvykle propojují velkými okny a dveřmi. Základem je klasická terasa či modernější bioklimatická pergola – ta je navíc automatizovaná, díky čemuž nabízí efektivní ochranu před slunečními paprsky či rozmary počasí.

Za účelem dosažení celistvosti je mívá exteriér podobný design jako interiér, a to zejména podlaha, díky které působí terasa či pergola jako součást domu. Velkou roli hraje v designu i zahradní nábytek, jako je venkovní stolek, sedací souprava či zahradní křesla. Nejvhodnější jsou kousky, které připomínají interiérový nábytek.

Rozhodující by ale měla být především kvalita a odolnost nábytku. Velký výběr nabízí například e-shop VidaXL, v jehož sortimentu narazíte na širokou škálu produktů od zahradních sedacích souprav až po venkovní úložné prostory.

Při výběru zahradního nábytku je důležitý zejména materiál

Nabídka dostupných materiálů je pestrá a jejich životnost se může výrazně lišit. Podstatnou roli při výběru hraje především to, kam daný nábytek umístíte. Jestliže nebude nijak chráněn před deštěm či větrem, je lepší vybírat mezi obzvláště odolnými variantami.

Pro tyto vlastnosti se často doporučuje hliník, který je odolný vůči korozi a nepoškodí ho ani drsnější zacházení. Totéž platí pro umělý ratan, který se těší velké oblibě především v posledních letech. 

Titánem mezi materiály je potom ocel, s níž se životnost zahradního nábytku zněkolikanásobí. Populární variantou je ale i dřevěný zahradní nábytek – který se ovšem hodí spíše do krytých prostor, kde není přímo vystaven dešti či jiným projevům počasí. 

Místo pro relaxaci si můžete vytvořit i svépomocí

Jen minimum zájemců o novou zahradu si najme architekta, a proto přibývá čím dál tím více lidí, kteří se snaží vzít vše do vlastních rukou. Pokud investujete do rekonstrukce alespoň trochu svého času a tvořivosti, určitě se vám podaří vytvořit místo, kde se budete moci scházet se svojí rodinou a přáteli.

Každopádně byste se měli držet alespoň základních pravidel každého architekta. I když se nechcete pouštět do nějak zvlášť velkého projektu, měli byste si vytvořit návrh, podle kterého se budete během rekonstrukce řídit. Důležitý je samozřejmě i design celého projektu, o němž byste si měli udělat představu ještě předtím, než se pustíte do výběru podlahy či nábytku.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down