26.02.2016 | 09:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zahrádkáři chtějí oslovit veřejnost a mladé lidi

Český zahrádkářský svaz (ČZS) by se měl více přiblížit mladým lidem a veřejnosti. Uvedl to předseda svazu Stanislav Kozlík na únorové tiskové konferenci, při níž po roce ve funkci hodnotil činnost svazu. Jednou z cest, jak oslovit malé lidi, bude i spuštění nového informačního portálu. Podle Kozlíka by se také měly jednotlivé zahrádkářské osady více otevřít veřejnosti a spolupracovat s vedením obcí.

Kozlík nicméně konstatoval, že situace ve vztazích zahrádkářů a jejich osad s vedením měst a obcí se v poslední době mění. „Radnice si začínají pomalu uvědomovat to, co roky vyhlašujeme, a přicházejí na to, že prostě není možné zastavět ve městě každý kousek volného místa a že zahrádkářské osady mají určitý význam. Jsou to plíce města a městská zeleň, o kterou se nemusí starat,“ řekl. Podle jeho slov je ale nezbytné pokusit se osady více otevřít veřejnosti, aby se zapojily větší mírou do veřejného života v místech, kde leží, například uspořádat dětský den, zahrádkářské trhy přebytků či jiné akce.

„Potom se snáze jedná s vedením měst, snáze se prodlužují smlouvy a snáze se bojuje proti snahám developerských skupin, které chtějí zahrádkářské osady likvidovat a zastavět,“ uvedl předseda s tím, že zahrádkářské osady sice stále zanikají, ale svaz již oslovilo několik vlastníků půdy, kteří by měli zájem na svých pozemcích zahrádkářskou osadu zřídit. Příjmy z pronájmu totiž nejsou pro vlastníka zanedbatelné. Podle údajů svazu platí zahrádkáři kolem 7 až 11 korun za metr čtvereční ročně.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

  1. Jsem z Hradce Králové, některé tradiční zahrádkářské kolonie jsou doslova už obležené okolní zástavbou. Někteří vlastníci stále pěstují ovoce a zeleninu, jiní je využívají jako únik z panelových domů k odpočinku a rekreaci, zvláště v létě. Nové zahrádkářské kolonie, co by nebyly ovlivněny okolní zástavbou a prachem a spadem z okolní dopravy bohužel ale nevznikají. S tím ale také souvisí úbytek moštáren a objemových sušáren ovoce. Město toto vůbec nepodporuje. Naopak mám dojem, že to městu vadí. Když v sobotu posbírám padaná jablka, není kde v neděli moštovat. Nemám rád staré, ušmudlané moštárny. A tak jezdím moštovat mimo HK do okolních vesnic.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down