03.08.2018 | 10:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zahrádkáři na Vysočině mají dostatek letního ovoce, pálenice fungují už měsíc

Na zahrádkách Vysočiny se letos urodilo dost letního ovoce. Pěstitelské pálenice, které zpracovávají přebytečnou úrodu, už fungují od července. Lidé tam vozí třešně, višně, meruňky, blumy, někde i rybíz, broskve a první letní jablka. Na stromech je vidět i hodně jablek nebo švestek, někde se pod nimi prohýbají větve. Plody jsou ale zatím drobné a dost padají. Podle zahrádkářů by bylo potřeba, aby už začalo pršet.

Zahrádkářům přálo jaro. Když kvetly ovocné stromy, nemrzlo. "Zatím se urodilo. Ale jak to dopadne, těžko říct, protože by to chtělo vodu," řekl Blažej Bobek z třebíčské organizace Českého zahrádkářského svazu. Ovoce by mohlo být podstatně víc než loni. Třeba právě sklízené broskve jsou poměrně dobré, uvedl. "Úroda je určitě lepší než loni, ale je problém s tou vodou," potvrdil i Josef Bouška ze zahrádkářského svazu v Pelhřimově. Pálenice ve Stonařově zahájila novou sezonu 10. července. "Od té doby pálíme naplno. Urodilo se hodně třešní a meruněk," řekl její provozovatel Jiří Smejkal. Ovoce rychle dozrává, v minulých letech ho v červenci pálenice tolik neměla. "Letošní červenec byl hodně silný měsíc," potvrdil také Karel Eliáš, majitel pálenice v Kozlově na Žďársku. Zpracovával zatím kvas z třešní, meruněk a rybízu. Ve Starči na Třebíčsku je pálenice v provozu od poloviny července. "Letní ovoce bylo dobré. Už bereme i letní jablka," řekl provozovatel Martin Čech. Minulé dva roky podle něj ovoce v okolí moc nebylo. Letos by mohla být i jablka a hrušky; sucho by podle jeho odhadu mohlo mít největší dopad na švestky. "Přece jenom dozrávají později. Pokud aspoň trochu nezaprší, nevím, jestli to ty stromy udrží," řekl. Třebíčská společnost Ovo Imont zahájila sezonní výkup ovoce 23. července. Teď poptává jeřabiny, o které mají zájem výrobci likéru jeřabinka. Za kilogram plodů platí šest korun. "Počítáme, že se tak do 14 dnů pustíme do padaných jablek," sdělil zástupce firmy Petr Štefánik.
Pálenic na Vysočině loni podle údajů celního úřadu fungovalo 50. Pěstování ovoce na prodej se farmáři na kopcovité Vysočině téměř nevěnují. Rozloha ovocných sadů v kraji se podle statistik v minulých pěti letech snížila o 55 procent na loňských 88 hektarů.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down