Zahrádkářský zákon zřejmě narazí na nesouhlas vlády

Poslanecký návrh zahrádkářského zákona zřejmě narazí na nesouhlas vlády. Podle návrhu stanoviska pro pondělní jednání vlády je navrhovaná úprava nadbytečná. Zákon má za cíl především upravit postavení a veřejnou prospěšnost zahrádkářského hnutí v českém právním řádu. Předchozí pokusy z let 2009 a 2016 schválit zahrádkářský zákon neuspěly. Poslední slovo k aktuálnímu návrhu však bude mít sněmovna.

"Podle názoru vlády je navrhovaná právní úprava nadbytečná, neboť stávající předpisy veřejného i soukromého práva již poskytují dostatečný prostor pro realizaci zahrádkářské činnosti. Zahrádkářská činnost je činností zájmovou a vztahy vznikající v souvislosti s ní by měly být primárně řešeny soukromoprávní regulací," stojí ve stanovisku vlády. Vláda také vytýká návrhu chyby ve zpracování a upozorňuje na problémy, které by vznikly při jeho uplatňování. Jde například o pronájmy obecních pozemků, kdy obec, která musí zacházet s majetkem hospodárně a účelně, by musela podle zákona přihlížet při sjednávání pachtovného k veřejné prospěšnosti zahrádkářské činnosti.

Vláda také upozorňuje, že navrhovaná definice zahrádkářské činnosti je vnitřně rozporná. Podle návrhu je zahrádkaření "veřejně prospěšná činnost, zaměřená na pěstování ovoce, zeleniny, květin, užitkových nebo okrasných rostlin, jejich další zpracování nebo úpravu především pro vlastní potřebu a potřebu svých domácností". Vláda míní, že jen těžko může být za veřejně prospěšnou považována činnost, která primárně slouží k uspokojování vlastních potřeb osoby a nikoli širších potřeb veřejnosti.*

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down