12.05.2008 | 02:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zahradníci u nás chybějí

V České republice chybějí stovky kvalifikovaných zahradníků. Školy sice produkují dostatek odborníků, řada absolventů se ale živí jinak. Podle agenturních informací většině tuzemských firem, které se věnují realizaci zahrad, scházejí odborní pracovníci a nahrazují nekvalifikovaní lidé, které je potřeba zaškolovat.

Podle odhadu Svazu zakládání a údržby zeleně existuje u nás je kolem 900 firem a živnostníků, kteří se živí výstavbou zahrad. Přesná čísla ale neexistují, doplnila ředitelka svazu Jana Šimečková.
Práce zahradníka je dnes podle odborníků podstatně náročnější než dříve. Je to hlavně proto, že dnes velkou část tvoří práce u rodinných domů. "Dřív přišel zahradník až po stavební firmě a měl vše předpřipraveno, dnes si často musí sám položit dlažbu na zahradě, zapojit osvětlení i zavlažovací systém," popsala Šimečková.
Zatímco teoretických znalostí mají absolventi škol dostatek, technické dovednosti je často potřeba dohánět až v praxi. Školní osnovy se totiž potřebám trhu příliš nepřizpůsobují, postěžovala si ředitelka.
Proč o práci v oboru není mezi absolventy příliš zájem, nechce svaz odhadovat. Důvodem může být například sezónnost, zahradníci jsou v naprosté většině vytížení jen od jara do podzimu. Šimečková také upozornila na platové podmínky. Mzdy se příliš nezvyšují a navíc jsou mezi nimi velké regionální rozdíly. Průměrný plat se v tomto oboru pohybuje mezi 15 až 27 tisíci korun.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down