Zahradnické obory se představily poslancům

Asociace zahradnických společenstev připravila v atriu Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR prezentaci téměř dvaceti zahradnických svazů a profesních sdružení. Záštitu nad expozicí převzal ministr zemědělství Marian Jurečka a místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Bartošek, který také výstavu zahájil. Podle tajemníka Asociace zahradnických společenstev Jiřího Dusbaby je cílem výstavy především seznámit poslance s činnostmi a problémy zastoupených oborů, jejichž základní společnou charakteristikou je vysoká přidaná hodnota, velká zaměstnanost a intenzita i produktivita vztahující se k relativně malé ploše.

„Výstava reprezentuje specializované úseky zemědělské výroby s vysokou přidanou hodnotou a velmi intenzivní produkcí. Podílejí se na údržbě kulturní krajiny, zlepšování životního prostředí, přispívají formou svých produktů k posilování lidského zdraví, spokojeného života a motivují k celoživotnímu vzdělávání v oblasti přírody,“ uvedl Dusbaba.

Podle jeho slov zahradnické a s nimi spolupracující obory tvoří v ČR velmi významnou, perspektivní a rozvíjející se součást zemědělství, která si zaslouží nejen větší pozornost, ale i podporu jejího rozvoje a to i v souladu s ekonomickými ukazateli a příklady v zahraničí.

„Jsme potěšeni, že si současná politická reprezentace všimla potenciálu těchto odvětví a zavázala se je v koaliční smlouvě i programovém prohlášení vlády podporovat,“ řekl Dusbaba

Konstatoval také, že členové zahradnických svazů spolu s chmelaři a pěstiteli léčivých a aromatických rostlin, které se ve sněmovně prezentovaly, vyrábějí v České republice asi 12 procent hodnoty roční rostlinné výroby v úhrnné výši kolem 9,5 miliardy korun, přičemž tato ekonomicky zajímavá produkce zabírá 1,5 procenta zemědělské půdy.

Asociace zahradnických společenstev se podle svého tajemníka snaží pomáhat všem organizacím rozvíjejícím zahradnictví a další minoritní obory. Záměrem je prosazovat společnými silami takové návrhy, které jim pomohou najít v ČR důstojnější pozici.

V současné době má asociace sedm řádných členů, a to Svaz školkařů ČR, Svaz květinářů a  floristů ČR, Sdružení lesních školkařů ČR, Sdružení zahradních center, Český spolek perenářů, Svaz pěstitelů a zpracovatelů léčivých a aromatických rostlin Pelero.cz a Asociaci zahradnického výstavnictví. S dalšími nečlenskými subjekty, jako například ovocnářskou či zelinářskou unií či svazy pěstitelů chmele nebo kmínu, však podle Dusbaby asociace velmi úzce spolupracuje.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down