Zahradnictví v Ústeckém kraji zažívají těžké období, lidé nakupují méně

Zahradnictví v Ústeckém kraji zažívají jedno z nejhorších období. Zdražování se promítlo i do jejich produkce, na druhou stranu zákazníci šetří a nakupují méně. Zůstává zájem o sazenice zeleniny i ovoce, naopak menší zájem je o doplňkový prodej a také okrasné květiny,

Ústecké Zahradnictví pod hradem zažilo za poslední dobu největší boom při pandemii koronaviru, loni naopak zaznamenalo obrovský propad, uvedla jeho vedoucí Zuzana Erbenová. "Všichni šetří a čekají, co se bude dít dál," míní vedoucí přes 20 let fungujícího podniku v Brné. Loňský propad v tržbách podle Erbenové činí zhruba 50 procent ve srovnání s obdobím před pandemií.

Dalším aspektem nižších prodejů zahradnických podniků je počasí, sdělil Nikolaj Kolev, vedoucí Zahradnictví Kolev ve Velkém Březně na Ústecku. "Touhle dobou, když je hezky, se hojně prodávalo. Teď se potkala drahota a špatné počasí. Hlavně to počasí, kdo by se chtěl hrabat někde v zahrádce," poznamenal Kolev. Podle něj mají lidé zájem alespoň o sadbu zeleniny, menší zájem je o doplňkový prodej jako jsou truhlíky, substráty či hnojiva.

Společnost Sempra Litoměřice, která se zabývá šlechtěním ovocných plodin, výrobou školkařských výpěstků a polní výrobou se loni rovněž ocitla v červených číslech. Řekl to Radoslav Potůček, jednatel podniku, který je po privatizaci součástí akciové společnosti Sempra Praha. Podnik má nejvyšší příjmy z rostlinné výroby, loni ale zaznamenal propad, protože zvýšení cen nepokrylo zvýšené náklady. Potůček se chce proto vyhnout používání výrazně dražších hnojiv a postřiků.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down