Zahraniční agrární obchod stále v mínusu

V únoru se ve srovnání se stejným měsícem loňského roku snížil podle Českého statistického úřadu celkový dovoz do ČR o 8 procent. Export se naopak mírně zvýšil, a to o 0,4 procenta. Celkově se tak zahraniční obchod dostal do aktiva 1,8 mld. Kč. Za první dva měsíce letošního roku poklesl v meziročním srovnání celkový dovoz o 5,7 procenta a vývoz jen o 0,8 procenta.

Obchodní bilance vykázala za tyto dva měsíce schodek ve výši 4,272 mld. Kč., což bylo o 10 754 mil. Kč méně, než v prvních dvou měsících loňského roku. Na celkovém dovozu se ve zmíněných prvních dvou měsících letošního roku podílelo zemědělské a potravinářské zboží 5,4 procenta – dovezlo se jej celkem 11 050 mil. Kč, a na exportu 3,3 procenta – vyvezlo se za 6719 mil. Kč. Obchodní bilance dosáhla v tomto sortimentu –4331 mil. Kč a tento schodek se ve srovnání s prvními dvěma měsíci loňského roku prohloubil o 872 mil. Kč. Schodek obchodní bilance v agrárním zboží převýšil schodek celkového obchodu o 59 mil. Kč. Kromě agrárního obchodu vykázal za první dva měsíce letošního roku zápornou bilanci také obchod se surovinami, polotovary a chemickými výrobky (-15 321 mil. Kč) a s minerálními palivy (-11 063 mil. Kč). Kladnou obchodní bilanci vykázalo v tomto období zahraniční obchod se stroji a dopravními prostředky (+11 994 mil. Kč) a s průmyslovým spotřebním zbožím (+3386 mil. Kč).
Na výsledek zahraničního agrárního obchodu má podle ČSÚ vliv posílení kurzu koruny a při meziročním srovnání i pokles cen oproti srovnatelnému období loňského roku.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *