Zahraniční turisté se loni podíleli na spotřebě piva v ČR téměř čtyřmi procenty

Zahraniční turisté loni v České republice vypili 600 000 hektolitrů piva, což je meziročně o osm procent více. Na celkové spotřebě piva v Česku se tak podíleli téměř čtyřmi procenty. Vyplývá to z materiálu, který pro Český svaz pivovarů a sladoven vypracovala společnost EY.

Běžný turista vypije při návštěvě České republiky v průměru dvě piva denně, řekl předseda svazu František Šámal. Loni navštívilo Českou republiku 23 milionů turistů, téměř 40 procent zůstalo více než jeden den. Přes 70 procent turistů tvoří podle svazu lidé ze zemí, které se tradičně umísťují na předních příčkách zemí s nejvyšší spotřebou piva. Mezi ně patří Německo, Slovensko, Polsko, Velká Británie, Rakousko či Rusko.
Podle již dříve zveřejněných údajů české pivovary loni uvařily 19,3 milionu hektolitrů piva, o 0,6 procenta více než o rok dříve. Zatímco domácí spotřeba meziročně klesla o 1,1 procenta, vývoz vzrostl meziročně o devět procent. Lidé nadále pili méně piva v restauracích, jejichž podíl na celkové spotřebě klesl na historické minimum.
Největšími importéry českého piva jsou Německo, Slovensko, Rusko, Švédsko, Velká Británie, Polsko a Maďarsko. Podle posledních odhadů se české pivo vyváží do více než 60 zemí.
Výkonný ředitel svazu Vladimír Balach věří, že pozitivní zkušenost turistů s českým pivem při jejich návštěvě České republiky v sobě nese potenciál pro získání nových spotřebitelů exportované produkce.
Spotřeba piva na hlavu loni mírně klesla ze 146 na 144 litrů. Především kvůli nepříznivému počasí se pokles spotřeby projevil nejvíce u pivních mixů, kterých se vypilo o 40 procent meziročně méně. Přes několikaletý pokles zůstávají Češi podle dostupných údajů největšími pijáky piva na světě.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *