22.02.2023 | 09:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zájem mladých lidí o zemědělství ovlivňují nižší mzdy, drahá půda a nedostatek financí na startu

V České republice je asi jen šest procent pracovníků v zemědělství do 25 let. ČR je v této oblasti na spodní příčce někde mezi Litvou, Bulharskem, Slovinskem či Kyprem. Na druhé straně ve státech, jako jsou například Dánsko či Nizozemí, se pohybuje podíl těchto pracovníků kolem 20 procent. Uvedl to ministr zemědělství Zdeněk Nekula na diskusi Jak přilákat mladé lidi do zemědělství, která se uskutečnila v Kutné Hoře. K faktorům, které ovlivňují nízký zájem mladých lidí o obor, patří nižší mzdy, vysoké ceny půdy, či nedostatek finančních prostředků na startu podnikání.  

Ministr mino jiné poukázal na to, že každý rok vychází ze středních zemědělských škol asi 3500 absolventů, ale do zemědělství jde polovina, my bychom potřebovali, aby tom směřovalo alespoň dva tisíce absolventů. Podle ministra důvodem je také to, že mzdy v zemědělství jsou obecně nižší, než je průměr v ČR. Samozřejmě se mu nedaří zbavit puncu špinavé práce. „Jakýmsi limitem, který blokuje mladší lidi, aby šli do zemědělství je vyšší cena půdy. Ne každý zdědí po babičce i dědovi pozemky,“ podotkl. Svou roli podle Nekuly hraje ale i systém oborového školství, který se stal částečně nedostačující. I když středoškolský systém zemědělského vzdělávání v České republice patří v Evropě k nejlepším. Za pozitivní považuje, že mladí lidé jsou otevřenější k vzdělávání i ekologii, řekl ministr na setkání, které organizovala společnost Euractiv. Ředitelka Vyšší odborné školy a Střední zemědělské školy Ivana Dobešová poukázala na to, že odborné školství prošlo pozitivním vývojem a zájem o studium zemědělských oborů vzrůstá.  "Dříve byla zemědělská škola většinou až druhou možností. To se změnilo, teď přicházejí lidé, kteří chtějí cíleně studovat zemědělství, ať již z jakéhokoliv důvodu," řekla. 

kulatý stůl Jak přilákat mladé lidi do zemědělství

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down