Podle ústecké nápojářské skupiny Drinks Union klesá v poslední době poptávka po českém chmelu. Řada pivovarů přešla na jiné technologie a chmel nahrazuje z ekonomických důvodů chmelovými extrakty. Problémem je podle sládků také přestárlost chmelnic.
"Jejich průměrné stáří je 17 let, nejlepší výnosy a kvalita chmele bývá z pět až 15 let starých chmelnic," řekl Petr Kozák z Drinks Unionu. Chmelové extrakty dováží pivovarníci především z Německa, proto se stále zmenšuje výměra českých chmelnic a řada domácích pěstitelů hospodaří v posledních letech se ztrátou.
V letošním roce osázeli zemědělci chmelem 5838 hektarů ploch, meziročně o 104 hektarů méně. Výměrou chmelnic je ČR na třetím místě za Německem a Spojenými státy. V letošním roce se celosvětově snížily plochy osázené chmelem o 2,5 procenta na 53.653 hektarů. Z celkové produkce je 80 až 85 procent českého chmele určeno na vývoz. Největším odběratelem je Japonsko, které se na exportu podílí 45 procenty.
Předseda Svazu pěstitelů chmele Bohumil Pázler očekává letos výnos zhruba tunu chmele z hektaru, loni to bylo jen 0,93 tuny. Sklizeň loni ovlivnilo především dlouhé sucho v létě, které trvalo až do začátku sklizně. Kvůli nedostatku vláhy tak byly chmelové hlávky příliš drobné. Skupina Drinks Union již chmel sklidila. Výnos představuje 1,36 tuny na hektar.