Zájem o koňské maso roste

Koňské maso, které si v Evropě získává stále větší oblibu, prý chutná nejlépe jako klasický steak. Podle listu International Herald Tribune jej znovu objevují Francouzi a velmi chutná také Italům. Na jídelníčku ho mají i české restaurace, velký hit to však prý zatím není.

Zatímco ve Francii, Německu nebo Itálii se konina stále častěji objevuje na pultech obchodů i v restauracích, naši spotřebitelé tomuto pokrmu zatím na chuť moc nepřišli. Mnozí sice znají točený koňský salám, který české hospodyňky využívají pro přípravu takzvaného buřtguláše, ale steak nebo roštěná z tohoto ušlechtilého lichokopytníka na talířích nejsou nijak časté.
Zatímco u nás je vžité, že „kůň se nejí“, v Itálii či Německu je koňské maso lahůdka. „V evropských a asijských zemích včetně Japonska, Číny, Belgie, Německa a Švýcarska je koňské maso považováno za dietní pokrm. Chovatelé ve východní Evropě jsou vyhledáváni pro rychlý export do všech těchto států. Také na Sibiři je jakutský kůň, který se chová zejména pro maso s vysokým kalorický obsahem, důležitou součástí místního jídelníčku,“ upozornil americký list International Herald Tribune.
„Sám koninu nejím. Je to tak krásné zvíře, že bych ho pozřít nedokázal. Má nádherné oči,“ řekl Martin Novák, jehož pražská restaurace Mount Steak nabízí koňskou lahůdku spolu s exotickými pokrmy z bizona, antilopy, krokodýla či krajty. Podle šéfkuchařky téže restaurace Jany Novákové se chuť koňského masa se podle ní může přirovnat ke zvěřině. „Kdo má rád zvěřinu, pochutná si i na koni. Je sice podobné hovězímu, ale je tam nádech zvěřiny. Ta je ale ostřejší, zatímco toto maso je velmi jemné,“ vysvětlila.
Z koniny se, jak řekla, může připravit výtečný guláš. „Lepší guláš není. Z hovězího takový neuděláte,“ uvedla. Velký zájem o toto maso však podle provozovatelů restaurace není. „Hodně se dělá bizon, antilopa nebo krokodýl. Také o pštrosa nebo o klokana je zájem. Konina není až tak atraktivní. Když si má člověk vybrat, raději volí něco exotičtějšího,“ konstatoval Novák.
Zatímco exotická masa majitel restaurace dováží z celého světa, koninu prý pořídí i v české prodejně. Velká poptávka po koňském masu však ve velkoobchodu není. „V sortimentu máme pouze jednu položku koňského masa – mraženou svíčkovou. Co se týká prodeje, dochází k mírnému poklesu a poptávka je spíše občas ze strany slovenských zákazníků, především z oblasti Horeca. V rámci celkových prodejů masa ve společnosti Makro jde o velmi okrajovou záležitost,“ řekla mluvčí společnosti Makro Cash&Carry Markéta Světlíková.
V malých řeznických obchodech se konina objevuje jen sporadicky. „Zájem by možná byl, ale dodávky máme jen zřídka. Když se objeví, je hned pryč,“ řekl obchodník z masny v pražské Jindřišské ulici. Spíše než v obchodech se u nás koňské maso může nakoupit přes internet. Kilogram koňské roštěné se například nabízí za 170 korun a koňská svíčková téměř za 400 korun. Podle údajů Českého statistického úřadu bylo loni poraženo 252 koní. Většina koňského masa na domácím trhu se ovšem dováží, zejména z Argentiny a Brazílie.
Podle International Herald Tribune je ve Francii konina považována za alternativu k hovězímu, mimo jiné v souvislosti se zdražováním potravin. List upozornil, že Francie proslula řeznickými obchody s koňským masem už v 19. století. S vývojem motorizace dopravy po druhé světové válce se však počet koní snížil a klesla i spotřeba koniny. Nyní prodej koňského masa opět stoupá. Výrazný růst je patrný v posledních třech letech. Oproti loňsku spotřeba ve Francii vzrostla o šest procent.
Mezi největší spotřebitele koňského masa v Evropě patří podle listu Italové. Citoval místopředsedu Francouzské federace chovatelů koní Erika Vigoureuxe, podle něhož se dokonce italská tradiční mortadella vyrábí v koňské variantě. Znalci na koňském mase prý oceňují to, že obsahuje málo tuků a hodně proteinů.
Podobně jako Češi ani Američané koňskému masu neholdují. V Texasu a Illinoisu byla loni pod tlakem ochránců zvířat uzavřena troje koňská jatka. „Image vznešeného koně v amerických dějinách se odrazila v kampani proti koňskému masu,“ uvedl list.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *