24.08.2007 | 04:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zájem o květiny u nás roste

Obyvatelé České republiky utrácejí stále víc peněz za květiny. V posledních dvou letech to bylo kolem osmi miliard korun, což byl 40procentní nárůst proti roku 2000 a téměř trojnásobné zvýšení proti roku 1994, vyplývá z údajů Svazu květinářů a floristů ČR.

Podle předsedy svazu Jiřího Horáka je za růstem trhu zvyšující se životní úroveň obyvatel, zájem zkrášlit si prostředí, v němž lidé žijí, rozšiřující se sortiment i různé formy propagace v médiích.
Loni každý Čech v přepočtu utratil za květiny zhruba 790 korun. Poprvé po dlouhé řadě let šlo o mírný meziroční pokles, který byl ale způsoben tím, že se od poloviny roku snížila daň z přidané hodnoty pro převážnou část prodejů z 19 na pět procent. Obrat trhu klesl na 7,9 z předloňských 8,1 miliardy korun. Po odečtení odvedené DPH ale suma prodejů představovala zhruba sedm miliard korun proti předchozím asi 6,8 miliardy.
Největší část odbytu představují řezané květiny, v těsném závěsu následují hrnkové a pak záhonové rostliny. V prodeji řezaných květin podle Horáka stále vede růže a gerbera. Rozšiřuje se také celoroční prodej chryzantém. Z hrnkových rostlin byl zejména před Vánocemi velký zájem o vánoční hvězdy a letos se prodalo také hodně petrklíčů. Mezi osivy letniček pak jdou nejvíce na odbyt afrikány, cínie a astry, dodal s tím, že se stále více prodává sadba letniček na veřejnou výsadbu. Domácí zákazníci ale požadují také více exotických rostlin - například orchideje.
Tuzemská produkce květin roste. Loni se zvýšila na 1,641 miliardy korun bez DPH, což byl meziroční nárůst o čtyři procenta. Zvýšení se týkalo hlavně záhonových a balkónových rostlin. Pěstitelé z České republiky ale domácí poptávku pokrývají jen asi z poloviny. "Velkou liberalizací trhu v minulosti došlo k likvidaci mnoha provozů. Dalším limitujícím faktorem je dovoz," uvedl Horák. Dlouhodobým problémem je podle něj i zastaralý stav skleníků a dalších zahradnických staveb. Například produkce řezaných květin je podle něj v tuzemsku malá a podobně je tomu s cibulnatými rostlinami. Rovněž osiv letniček české provenience je pomálu.
Největšímu odbytu se producenti a prodejci květin těší zpravidla na jaře. Velký nárůst poptávky pak zaznamenávají také o významných svátcích - při Dni matek, na dušičky nebo ve dny významných jmenin.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Komentáře k článku

  1. Já manželce také často kupuji květiny. Sice to není originální dárek, ale vždycky ji potěší, tak nevidím důvod, proč bych měl vymýšlet něco jiného 😀 . Naposledy jsem ale přeci jen něco vymyslel. Objednal jsem doručení květin Ostrava u https://www.fleurop.cz/rozvoz-kvetin-ostrava a nechal jsem jí je poslat do práce.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down