Zájem o sazenice z vraňanské jahodárny roste

Zájem o sazenice z vraňanské jahodárny roste. Stoupla též poptávka například po cibuli a bramborách, protože nyní lidé doma více vaří z čerstvých surovin. Kromě sazenic jahod ve Vraňanech nabízejí i sazenice různých druhů zeleniny. I pro ně v poslední době míří stále více zákazníků, řekla za Jahodárnu Vraňany Dagmar Hančová.

Vyšší zájem je nejen o klasický typ jahodových sazenic, ale také o sazenice, které je možné pěstovat v nádobách například na terase nebo na balkonu. Ročně ve Vraňanech vyprodukují zhruba dva miliony sazenic, vyvážejí je i na Slovensko. Velkoobchod pozastavila opatření spojená s epidemií covid-19. "Situace už se nyní obrátila a běží velkoobchod i maloobchod," uvedla Hančová.
Pokud úrodu jahod nepoškodí mrazy nebo jiné výkyvy počasí, jsou ve Vraňanech schopní sklidit až 400 tun čerstvých plodů. Část sklizně jde do prodejny a část je určena pro samosběr, který obvykle začíná zkraje června. "Věříme tomu, že samosběr bude probíhat," dodala Hančová.
I zde se potýkají s nedostatkem pracovníků. Situaci zkomplikovalo uzavření hranic, proto nemohou přijet zahraniční pracovníci a podle Hančové Češi už moc v oboru pracovat nechtějí. Nyní se situace mírně změnila tím, že někteří lidé přišli o práci nebo ještě nemohou kvůli opatřením vlády vykonávat své povolání. "Snad to vše zvládneme, ale nebude to jednoduché, protože lidí na sklizeň je potřeba hodně," dodala Hančová.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down