30.10.2006 | 01:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zájemců o Půdu přibývá

O podporu nákupu soukromé půdy v rámci programu Půda do požádalo Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond (PGRLF) dosud 626 zájemců a další přibývají. Z toho má nyní už 478 žadatelů smlouvu o dotaci části úroku z úvěru a 61 příslib dotace. Celková výměra nakupované půdy u schválených žádostí činí zhruba 23 680 hektarů.

Ředitel PGRLF Petr Buchal uvedl, že celkový objem peněz, který by se měl rozdělit v tomto programu, není stanoven. „Jak nabíhají žádosti, tak se postupně vyřizují,“ přiblížil. Základní sazby podpory ve formě dotace úroků z úvěrů přitom činí čtyři procenta.
Příspěvek PGRLF se vztahuje na hypoteční úvěr se splatností deset až dvacet let, který poskytne smluvní banka. Hypotečním úvěrem lze přitom uhradit maximálně. 90 procent kupní ceny nakupované půdy. Celkový objem úvěrových prostředků u jednoho žadatele, na které fond poskytne podporu v rámci programu Půda, nesmí překročit částku 10 milionů korun.
Tento program byl zahájen zhruba před dvěma lety a.má podpořit nákup nestátní zemědělské půdy, včetně trvalých porostů, sadů, vinic a chmelnic za účelem provozování zemědělské výroby. Do programu se mohou přihlásit pouze žadatelé, kteří jsou již nejméně tři roky zemědělskými podnikateli. Tato podmínka se nevztahuje na mladého začínajícího farmáře. Tím se rozumí fyzická osoba, která v roce podání žádosti dosahuje věku maximálně 40ti let a provozuje zemědělskou výrobu alespoň jeden hospodářský rok.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down