Zájemců o úvěr na nákup půdy přibývá

Zatím 37 zemědělců požádalo Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond (PGRLF) o podporu při nákupu půdy. „Z toho 26 je našich klientů,“ informoval minulý týden produktový manažer pro zemědělské subjekty GE Capital Bank Martin Jarolím.

Čtrnácti žadatelům, kteří chtějí celkem nakoupit 989 hektarů, přislíbil PGRLF poskytnutí dotace úroku hypotečního úvěru. Deset z těchto zájemců, u nichž nakupovaná výměra představuje 881 hektarů, si vyřizuje úvěr u GE Capital Bank. „Z naší strany bylo schváleno přes dvacet žádostí o úvěr v celkové výši téměř sto milionů korun,“ upřesnil Jarolím s tím, že poměr fyzických a právnických osob je mezi těmito zájemci zhruba vyvážený.
Podle předsedy Zemědělského svazu ČR Miroslava Jirovského vázne systém podpory nákupu půdy na velké administrativní náročnosti a podmínkách bank. Domnívá se proto, že je nutné ho přepracovat, a to zejména podmínky bank, které se podle něho nedaří naplňovat.
„Rádi bychom zjednodušili systém nákupu pro klienty i pro sebe. Žádná změna se ale nyní nepřipravuje,“ uvedl Jarolím za GE Capital Bank. Jak dodal, zemědělci mají o úvěry zájem, a ten stále roste. Nejsložitější je pro ně domluvit se s vlastníky půdy a připravit její převod, potvrdil mladý zemědělec Eduard Kadrnka, který si už vyřídil hypoteční úvěr a ještě letos chce požádat o další.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *