Podle směrnice Evropské unie z roku 1999 má být chov slepic – nosnic v malých konvenčních klecích od roku 2012 zakázán a nahrazen chovem pouze ve větších klecích, obohacených – zdokonalených. Toto rozhodnutí je nyní ohroženo. Směrnice totiž požaduje, aby byl tento zákaz před uvedením v platnost revidován. Revize probíhá nyní. Mnoho výrobců vajec proto lobuje, aby byl zákaz odsunut na mnoho let. Mezinárodní organizace pro ochranu hospodářských zvířat (Compassion in World Farming – CIWF) a Evropská koalice pro hospodářská zvířata (European Coalition for Farm Animals – ECFA) žádají radu zemědělských ministrů, aby zákaz neodkládala. Informovala o tom Jaromíra Horáková ze Společnosti pro zvířata.
V bateriových klecích v EU-25 se chová přes tři sta milionů slepic. Chov slepic v klecích je nehumánní, tvrdí česká Společnost pro zvířata. Klece jsou podle ní příliš malé, slepice si nemohou ani protáhnout křídla a ani se chovat svým přirozeným způsobem. Vědecký výzkum potvrdil, že i tyto nosnice mají stále silně vyvinutý instinkt - potřebu snášet svá vejce do hnízd, hledat si potravu hrabáním, klováním, popelit se a odpočívat na hřadech. Nic z tohoto však není možné v kleci. Navíc velké omezení pohybu způsobuje slepicím častý výskyt osteoporózy (křehkosti kostí) a u mnoha slepic z klecí se vyskytují zlomeniny, především po manipulaci s nimi, poukazuje Horáková.
Zpráva European Food Safety Authority dokládá, že pokud nemá slepice možnost chovat se přirozeně a pokud je doložena tak vysoká úroveň výskytu osteoporózy, znamená to velmi vážné ohrožení pro zajištění welfare (pohody) slepic v klecích.
• V nedávné zprávě Lay Wel Evropské komise se uvádí, že welfare nosnic v klecích je velmi kompromisní.
Zákaz chovu slepic v klecích odráží podle Horákové silný veřejný nesouhlas s tímto systémem. Celkem 58 % respondentů v průzkumu označovalo welfare slepic - nosnic jako velmi špatný a 78 % uvedlo, že stav welfare slepic je nedostatečný až velmi špatný.