Zákaz dovozu divokých ptáků do Evropské unie byl prodloužen

Až do konce května dnes prodloužili veterináři členských zemí EU na návrh Evropské komise zákaz dovozu divokých ptáků v rámci boje proti šíření ptačí chřipky. Zákaz platí od loňského října. Souběžně byl i prodloužen režim přepravy okrasných ptáků, které lze vozit do EU v počtu nejvýše pěti kusů a podléhají karanténě.

Karanténě se lze vyhnout jedině potvrzením, že pták byl očkován proti ptačí chřipce nebo vyšetřen v minulých deseti dnech s negativním výsledkem.
Komisař pro zdraví Markos Kyprianu dnes sdělil, že od středy bude pobývat v Turecku, jemuž chce takto vyjádřit podporu a solidaritu. Přiveze s sebou skupinu předních evropských veterinářů a epidemiologů, kteří zůstanou pomáhat tureckým kolegům potýkajícím se s případy ptačí chřipky. Ty pak, stále na náklady EU, vystřídá další tým. Hlavním smyslem komisařovy návštěvy bude zmapovat turecké potřeby, na něž se pak EK pokusí odpovědět, řekl mluvčí Philip Tod. Kyprianu podle něj vyjednává s komisařem pro rozšíření Ollim Rehnem uvolnění dalších osmi milionů eur pro Turecko na tyto účely.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *