11.12.2001 | 01:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zákaz dovozu hovězího trvá

Ministerstvo zemědělství minulý týden nevyhovělo návrhu Státní veterinární správy (SVS) a zatím nepovolilo dovoz hovězího masa ze zemí EU, které jsou postiženy BSE, přestože SVS soudí, že pro tento zákaz není odborný důvod. Zmíněné rozhodnutí však do jisté míry odpovídá stavu na tuzemském trhu, kdy produkce hovězího masa pomalu roste, ale jeho spotřeba i nákupní ceny jsou nízké a způsobují chovatelům ekonomické potíže.

Krizový štáb pro BSE by se měl návrhem SVS znovu zabývat 8. ledna. Jak řekl mluvčí MZe Pavel Kovář, je třeba udělat vše pro zajištění bezpečných potravin pro české konzumenty, a proto si ministerstvo vyžádalo od veterinární správy další informace o postupu postižených států EU proti BSE. Zákaz ovšem znevýhodňuje obchodníky z EU, naopak našim vývozcům podobné opatření při exportu hovězího masa do unie nebrání.
Přestože podle údajů ČSÚ u nás meziročně roste produkce hovězího masa, v říjnu to bylo o 16,2 procenta, tuzemská spotřeba hovězího masa letos podle odhadu ministerstva zemědělství poklesne na 175 tisíc tun živé hmotnosti proti loňským 210,5 tisíce tun. V roce 1996 činila domácí spotřeba hovězího 308,9 tisíce tun. Jeden obyvatel ČR by tak měl letos v průměru zkonzumovat asi deset kilogramů hovězího za rok, zatímco loni to bylo asi 11,4 kilogramu a proti roku 1991 jde o snížení o více než polovinu. Spotřeba veškerého masa na obyvatele se v ČR dlouhodobě pohybuje mezi 80 až 85 kilogramy za rok. V rámci stabilního celkového objemu se však mění skladba. Lidé konzumují stále méně hovězího masa, a naopak stále více dávají přednost drůbežímu masu. Změnu stravovacích zvyklostí z 90. let ještě zvýraznila podle ministerstva aféra kolem BSE.
Tržní cena skotu byla koncem listopadu zhruba o osm korun nižší proti loňským 53 až 55 korunám za kilogram, což zhoršuje ekonomickou situaci chovatelů. Jak uvedl například ředitel Agrární komory Zlín Antonín Jakšík, podniky se dostávají v hospodaření často na nulu. Ještě větší problém nastal podle něj u výkrmových býků. Zde proti loňsku klesla cena o 12 až 13 korun za kilogram. Největší cenový propad je však u masných jatečných krav, a to až o 15 korun na kilogram, uvedl Jakšík.
Naproti tomu trh hovězího masa v Evropské unii, kde BSE propukla dříve pomalu oživuje, i když podle komisaře pro zemědělství Franze Fischlera bude za celý letošní rok ještě poptávka nižší o deset procent proti původním odhadům. Hladina spotřeby je v jednotlivých státech EU rozdílná. Poptávka v Německu, Řecku a Španělsku klesla o deset procent, ve Francii o sedm procent, v Británii je však naopak o tři procenta vyšší. Prodejní cena zvířat, kterou dostanou farmáři, se snížila proti loňskému roku až o 30 procent. Podle údajů Evropské komise v meziročním srovnání klesla cena krav o 30 procent, mladých býků o 16 procent, jalovic o 14 procent a volů o deset procent.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down