23.11.2006 | 11:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zákaz dovozu masa z EU do Ruska je přehnaný

Zákaz dovozu masa a masných výrobků ze všech členských zemí Evropské unie, o němž uvažuje Rusko, považuje komisař EU pro rozšíření Olli Rehn za přehnaný. Podle něj ohrožuje výsledek rozhovorů na summitu EU-Rusko, o jejich novém strategickém partnerství. Začátek vrcholné schůzky v Helsinkách ohrožuje i postoj Polska. Rusko spojuje zákaz dovozu s přístupem Bulharska a Rumunska do unie od příštího roku. Má obavy, že kvalita zvířat v těchto zemích je příliš nízká.

Podle mluvčí Evropské komise Philip Tod ale Evropská komise již učinila všechny kroky k tomu, aby zajistila ochranu zdraví zvířat a bezpečnost potravin v unii. Úvahy Ruska o zákazu dovozu masa by se dotkly i českých vývozců.
Již před rokem zakázalo Rusko dovoz masa a rostlinných výrobků z Polska. Toto opatření ruské úřady zdůvodnily opakovaným porušováním hygienických a veterinárních předpisů v Polsku. Polsko ale nyní kvůli zakázanému vývozu hrozí, že zablokuje páteční summit v Helsinkách. Jsou ale naplánovány na dnešní den rozhovory, které by měly Polsko přesvědčit, aby slevilo ze svých požadavků, čímž by si unie zachovala svou tvář. Na summitu se má jednat o novém strategickém partnerství mezi EU a Ruskem.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down
Memory: 84MB (16.8% of 500MB)