02.03.2009 | 01:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zákaz geneticky upravené kukuřice

Ministři životního prostředí EU dnes v Bruselu podpořili právo Rakouska a Maďarska na zákaz pěstování a prodeje geneticky upravené kukuřice. Návrh na zrušení zákazu podala Evropské komise, která chtěla, aby Vídeň i Budapešť zrušily zákaz během 20 dnů.

Právní normy EU povolují zákaz geneticky modifikovaných potravin za jistých podmínek v případě, že jednotlivé země toto opatření věrohodně zdůvodní. Šlo již o třetí pokus EK nařídit zrušení zákazu pro Maďarsko a druhý pokus pro Rakousko. Ministři životního prostředí však ve všech minulých případech tyto návrhy zamítli. 
Kukuřice je jedinou geneticky modifikovanou plodinou, která je v EU pěstována ke komerčním účelům. Používá se jako krmivo pro dobytek nebo na výrobu různých produktů na bázi škrobu. Ten se využívá například v potravinářství, ve farmacii a k výrobě lepidel. Experti z EU loni na podzim potvrdili, že zatím neexistují důkazy, že by potraviny z geneticky modifikovaných produktů poškozovaly lidské zdraví.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down