Zákaz platí jen pro nizozemské rostliny

Zákaz dovozu rostlinných výrobků do Ruska by se měl zatím týkat pouze přeprodeje řezaných květin z Nizozemska, sdělilo to ministerstvo zemědělství. Problémy jsou kvůli hmyzím škůdcům, jako jsou třásněnka západní, molice bavlníková a vrtalka, ale i s bílou rzí chryzantém, které se vyskytují v zásilkách. Česká republika nebude proto vydávat rostlinolékařská osvědčení na květiny z nizozemské produkce, sdělil minulý týden v tiskové zprávě Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ).

O pozastavení vydávání rostlinolékařských osvědčení podalo žádost Rusko. Zároveň pohrozilo, že by mohlo zakázat vývoz celé produkce ze země, která nepřijme opatření k záchytu škodlivých organismů. ÚKZÚZ nyní bude zjišťovat další informace od Rusů, teoreticky by se mohly řezané květiny přestat do Ruska dovážet. Kromě České republiky se varování týká i Slovenska, Polska, Litvy, Lotyšska, Německa a Itálie.
Problém se škůdci řešil ÚKZÚZ již dříve. "V jednom období jsme vyzkoušeli i plynování zásilek, bohužel však bez nějakého výrazného efektu," uvedl mluvčí ministerstva Hynek Jordán.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down