Zákaz prodeje půdy cizincům „vyprší“

Podle platného zákona není možný prodej zemědělské půdy cizincům. Tato výjimka, kterou si Česká republika sjednala při vstupu do Evropské unie, ale skončí v květnu příštího roku. Tento stav má změnit novela devizového zákona, kterou měla vláda projednat tuto středu. Materiál byl však z jednání stažen, protože návrh je podle premiéra Petra Nečase ještě nutné dopracovat.

Podle ministerstva financí je nezbytné uvedení devizového zákona do souladu s primárním právem Evropské unie. Jinak může Evropská komise zahájit proti České republice řízení o porušení Smlouvy o fungování Evropské unie, které by mohlo skončit případným odsuzujícím rozsudkem Soudního dvora Evropské unie s možným negativním finančním dopadem do státního rozpočtu. V takovém případě by mohla Česká republika platit i několik tisíc eur denně až do zjednání nápravy, upozornilo ministerstvo. V případě, že by se do konce přechodného období nepodařilo změnu devizového zákona schválit, nebudou moci kvůli nadřazenosti práva Evropské unie katastrální úřady od 1. května 2011 zamítat návrhy na vklad vlastnického práva u zemědělských pozemků v soukromém vlastnictví, které bude kupovat cizinec.
Ministerstvo zemědělství a agrární komora navrhovaly v připomínkovém řízení k prodeji zemědělských pozemků prodloužení přechodného obdob. Má se o tom ještě jednat s ministerstvem zemědělství.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *