Zákaz těžby zdravých smrků bude vydán nejdříve v příštím týdnu

Ministerstvo zemědělství eviduje více než 150 námitek a připomínek k avizovanému opatření, které mělo od listopadu zakázat těžbu zdravých smrků a borovic. Zákaz však začne platit nejdříve v příštím týdnu, odhaduje úřad, který chce nejdřív vyhodnotit dopady nedělní vichřice. Uvedla to mluvčí ministerstva Markéta Ježková.

„Konečná podoba opatření bude známá po vyhodnocení všech došlých námitek a po zjištění přesného rozsahu větrné kalamity. Zjišťování rozsahu poškození lesních porostů potrvá v případě příznivého počasí několik dní. Ministerstvo zemědělství odhaduje, že opatření obecné povahy bude vydáno nejdříve v příštím týdnu, tedy po 6. listopadu,“ uvedla mluvčí.

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) dnes zvýšil odhad škod z nedělní vichřice na 1,4 milionu metrů krychlových poškozeného dřeva z původního jednoho milionu. Nejvíce poškozené jsou lesy v Karlovarském kraji a na Vysočině. Finančně podnik škody zatím nevyčíslil, kalamitní dříví by však chtěl zpracovat do jara 2018.

Ministerstvo zemědělství kvůli dřívějším kalamitám a kůrovci nařídilo zastavit úmyslné těžby smrku a borovice, zákaz měl platit v listopadu a prosinci. Lesy ČR úmyslné těžby jehličnatého dřeva zastavily v srpnu. Cílem opatření je podle ministerstva obnovit rovnováhu mezi nabídkou a poptávkou na trhu surového dříví.

Lesy ČR dostaly od lesnických firem kvůli kalamitě a krizi na trhu se dřevem výpověď ze 76 procent kontraktů na lesnické práce, prodej dřeva a těžbu. Podnikům to umožnil stát. Z celkem 127 dotčených územních jednotek ke konci roku skončí smlouvy na 96. Státní podnik na jednotky s ukončenou smlouvou vypíše nové soutěže.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *